• Anasayfa
  • Bilim
  • Ozon Tabakasındaki İncelme, Sonunda Azalmaya Başladı!

Ozon Tabakasındaki İncelme, Sonunda Azalmaya Başladı!

1
0
0
0
0
Bilim insanları, Antarktika üzerindeki ozon tabakasında yaşanan incelmenin azaldığına dair ilk kanıtlara ulaştıklarını açıkladılar.
En son Eylül 2015’te yapılan ölçümler, ozon tabakasındaki incelmenin 2000 yılına oranla 4 milyon kilometrekare daha ufaldığını ortaya çıktı.

Genel olarak bilindiği üzere ozon tabakasının incelmesine sebep olan en büyük sorun, zararlı kimyasalların kullanımıydı. 2000 yılındaki ölçümlerin ardından yaşanabilecek olası felaketlere önlem alınması amacıyla kademeli olarak zararlı kimyasalların kullanımının azaltılması, ozon tabakasındaki incelmenin de azalmasına sebep oldu.

Ozon tabakasındaki incelme ilk olarak İngiliz bilim insanları tarafından 1980’li yılların ortasında gözlemlenmişti. 1986 yılında ise ABD’li bilim insanı Susan Solomon, kloroflorokarbon (CFC) gazlarının ozon tabakasına zarar verdiğini ortaya çıkarmıştı. Bu gazların en yoğun kullanıldığı malzemeler saç spreyleri, buzdolapları ve klimalardı. 1987 yılında imzalanan Montreal protokolüyle de CFC gazlarının kullanılmasına yönelik ciddi önlemler alınmaya başlanmıştı.2000’li yılların başından itibaren atmosferdeki ömrü 50 ila 100 yıl arasında değişen bu gazların kullanımının kademeli olarak düşmesi, ozon tabakasındaki bu incelmenin zamanla daha da azalacağı tahmin ediliyor.

Canlıları güneşin ultraviyole ışınlarının zararlarından koruyan ozon tabakasının incelmesi, insanlarda deri kanseri ve katarakt gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğu gibi bitki ve hayvanlar için de tehlike oluşturuyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0