• Anasayfa
  • Bilim
  • Meksika'yı Alarma Geçiren Patricia Kasırgası Uzaydan Görüntülendi

Meksika'yı Alarma Geçiren Patricia Kasırgası Uzaydan Görüntülendi

2
1
1
0
0
Meksika’da, rüzgar hızı 325 kilometreye ulaşan Patricia kasırgası nedeniyle Büyük Okyanus kıyılarındaki bazı bölgelerde olağanüstü hal ilan edilmişti. Nasa ise kasırganın her anının fotoğraflarını yayınladı. 
Tarihin en şiddetli kasırgalarından biri olan Patricia, Meksika'ya ulaştı ancak korkulan olmadı. Okyanus üzerinde rüzgar hızı saatte 325 kilometreyi bulan kasırga karada yavaşlayınca, yıkıcı etkisi de tahminlerin altında kaldı. Miami'deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi tarafından kategorisi önce 2'ye, ardından da 1'e düşürülen Patricia'nın yarattığı endişe nedeniyle Meksika'nın Pasifik Okyanusu kıyılarındaki bazı bölgelerinde olağanüstü hâl ilan edilmişti.

Cuma gününden itibaren etkili olmaya başlayan kasırga birçok evin zarar görmesine neden oldu. Aşırı yağış su baskınlarına yol açarken, toprak kaymaları da yolların kapanmasına sebep oldu. Beşinci kategori olması beklenen kasırga Pasifik kıyılarından ülkeye girdikten sonra hız kesti. İkinci kategoriye alınan kasırganın ülkenin iç kesimlerine kadar ilerlemesi bekleniyor.Nasa uydudan kasırganın her anının görüntüleri aynı anda tüm dünya ile paylaştı. Bilim-kurgu filmlerini aratmayan görüntülerde kasırganın ne kadar büyük olduğunu gözler önüne serdi.Kasırgayla ilgili basın toplantısı düzenleyen Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Patricia'nın şu ana kadar beklenenden daha az hasara yol açtığını açıkladı.

BM Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, Patricia’nın gücü bakımdan kıyaslandığında, Filipinler’de iki yıl önce 7 bin 300’den fazla kişinin ölümüne ya da kaybolmasına, bir milyondan fazla evin hasar görmesine neden olan Haiyan Tayfunu’na benzediği belirtilmişti.
paykasa kart
 
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0