Radyasyon Robotları da Öldürüyor!

0
0
0
0
0
Fukushima'da göreve gönderilen robotlar radyasyona yenik düştüler.
Fukushima felaketinin üstünden 5 sene geçti. 2011 yılında tsunami sebebi ile meydana gelen olayda patlayan nükleer reaktör, hala yoğun şekilde radyasyon barındırmakta.

Bu durum da reaktöre girmeye çalışan araştırmacıları ciddi derecede zorluyor zira sürekli sızmaya devam eden radyasyonun kontrol altına alınması için reaktörün merkezine ulaşılması lazım. Ancak bu merkez de radyasyonun en yoğun olduğu yer.

İşte bu sebeple tesisten sorumlu firma Tepco, sektörün önemli isimleri ile birlikte çeşitli çalışmalar yürüterek reaktördeki işleri halledecek donanıma sahip robotlar yapmaktaydı. Hatta bu robotların sahip oldukları özellikler de gayet iyiydi.Ancak ortada ''radyasyon''gibi son derece tehlikeli bir şeyin bulunması, robotları bile tehdit etmekte. Bir süre önce Tepco, beş robotu reaktörün merkezine göndermişti. Fakat radyasyon, robotlara karşı da galip gelmeyi başardı. Reaktörün merkezine doğru hareket eden robotların devreleri, radyasyon sebebi ile yanarak eridi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tepco yetkililerinden Naohiro Masuda, robotların uğradığı başarısızlığın yanı sıra, yerlerini yenileri ile doldurma konusunda da ciddi sıkıntılar çektiklerini dile getirdi. Zira bu robotlar tam da bu görev için yaratılmıştı ve tasarımlanmaları 2 yıla yakın sürmüştü.

Şu an için Tepco'nun yaptığı robotlar radyasyonu alt etmeye yetmiyor. Yetkililerin amacı, gelecekte çok daha sağlam sistemler geliştirmek.

Kaynak: PopularMechanics
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0