• Anasayfa
  • Bilim
  • Robotlar Artık Aklımızdan Geçenleri Okuyabilecek

Robotlar Artık Aklımızdan Geçenleri Okuyabilecek

0
0
0
0
0
Yakın gelecekte artık robotlar duygularımızı anlayabilecek ve aklımızdan geçenleri tahmin edebilme yeteneğine kavuşacaklar.
Bilim insanları her geçen gün robotlar ile ilgili farklı farklı çalışmalar yapıyorlar. Gerek Japonya'dan gerekse Amerika'dan her an farklı gelişmede olan robot haberlerini duymaktayız. Yakın gelecekte artık tamamen hayatımıza girmeye başlıyacaklar. Şuana kadar farklı görevlerde olan robotları hep gördük. Kimisi evde ev işlerinde bizlere yardımcı oluyor kimisi çalıştığımız iş yerinde. Peki şöyle bir soru yöneltelim. Evinizde oturuyorsunuz canınız kahve istedi. Artık mutfağa kadar gidip kahve yapmanıza gerek kalmayacak. Robotunuz hemen sizin aklınızdan geçenleri okuyacak ve kahvenizi yapıp getirecek. Veya moraliniz bozuk ve tek başınasınız. Canınız dertleşmek konuşmak istiyor. Artık robotunuzla tüm dertlerinizi paylaşabileceksiniz.Bundan bir 10 sene önce ancak filmlerde gördüğümüz, hayal dahi edemediğimiz birçok ürünü bugün teknoloji şirketleri insanlarla buluşturuyor. Çıkan ya da çıkacağını hayal ettiğimiz hiç bir ürün için, yok artık bu da olmaz diyemeyeceğimiz bir teknoloji çağının içindeyiz desek yeridir.

Yeni çıkan teknolojik ürünlere her ne kadar hayranlıkla baksakta, onlar gözümüzde hala makine olarak gördüğümüz icatlar. Bir makineden ne bekleyebiliriz ki? Görev ve sorumluluklarını yerine getirsin yeter. Duygularımızı da anlayacak değil ya, diye düşünürken; bu cümlelerimize bizi pişman edecek haber Amerika'dan geldi. Duyguları okuyabilme özelliğine sahip robotu Pepper’ın Şubat 2016’te satışa sunulacağını açıkladılar. Softbank’ın mağazalarına şimdiden yerleştirilecek olan robotun, insanlarla etkileşime girdikçe davranışları da buna göre şekillenecek. Peki nasıl olacak bu dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yüzden duygusal robot Pepper’ı size birazcık tanıtmak istiyoruz.

Softbank gelecek yıldan itibaren insansı bir robotu satışa çıkartmayı planlıyor. NAO’nun yaratıcısı Fransız şirketi Aldebaran ile ortaklaşa gerçekleştirilen bir proje olan duygusal robot Pepper, çeşitli sensörler ve ses tanıma özelliği ile insanlarla etkileşim kurabilirken, ses tonunuzu ve ifadelerinizi okuyup; duygularınızı anlayabilecek.Dünyanın duyguları anlayabilen, ilk duygusal robotu Pepper 1.2 metre uzunluğunda ve 28 kilo olacak. Baş, omuz, dirsek, el bileği, parmak, kalça ve diz de dahil olmak üzere birçok bölgesi hareket eden robotta; dört mikrofon, iki kamera, 3D sensörü, beş tane dokunma sensörü, iki jiroskop, iki sonar, üç tampon sensörü ve altı lazer sensörü bulunuyor. Ayrıca önünde bulut tabanlı ve oldukça yenilikçi bir yazılım sayesinde çalışan 10.1 inçlik dokunmatik ekran var. 795Wh batarya ile güçlendirilen Pepper’ın 12 saat pil ömrü bulunuyor.Robot ilk başta sizi sınırlı olarak anlayacak. Wi-Fi bağlantısını kullanarak bulut sunucularından yararlanarak, çeşitli tanıma sistemleri için yardım alabilecek ve Pepper’ın zekasını geliştirebileceksiniz. Geliştiriciler kendi ihtiyaçları doğrultusunda robota katkı sağlayabilecek ve onu özelleştirebilecekler.SoftBank tarafından önümüzdeki yıl satışa çıkarılması planlanan Pepper’ın fiyatının 1.930 dolar olması bekleniyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0