• Anasayfa
  • Bilim
  • Robotik Yılanlar, İlerleyen Yıllarda Hayat Kurtaracak

Robotik Yılanlar, İlerleyen Yıllarda Hayat Kurtaracak

0
0
0
0
0
ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geleceğin arama-kurtarma görevlerine kullanılması üzerine modüler robotik bir yılan geliştirildi. İki üniversite ve Atlanta Hayvanat Bahçesi’nin de destek verdiği çalışmayla üretilen “Modsnake”, yılanların hareketlerini taklit etmeye çalışıyor.
ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geleceğin arama-kurtarma görevlerine kullanılması üzerine modüler robotik bir yılan geliştirildi. İki üniversite ve Atlanta Hayvanat Bahçesi’nin de destek verdiği çalışmayla üretilen “Modsnake”, yılanların hareketlerini taklit etmeye çalışıyor.
 
Modsnake’i yılandan ilham alarak üreten araştırmacılar, hareket kabiliyetinin gelişmesi için kumlu yüzey üzerinde denemeler yapıyor.  Bu denemelerde kumlu yüzey üzerine bırakılan gerçek bir yılanla Modsnake’in hareketleri karşılaştırılıyor. Crotalus cerastes isimli yılanın hareketlerini Modsbake’e aktarmaya çalışan araştırmacılar, robotun kum tepeleriyle kaplı yüzeylerde gerçeği gibi hareket edebilmesini amaçlıyor. Meksika’nın kuzeyi ve ABD’nin güney bölgelerinde yaşayan bu yılanın, çöllerdeki en iyi sürüngen olduğu kabul edilir.


 

 Robot ve Hayvan Etkileşimi

Zehirli bir yılan olan Crotalus cerates’in hareketlerini inceleyen araştırmacılar, yılanın yükseltileri hiç zorlanmadan ilerlerken, kıvrımlaştığı vücudunu uzun tuttuğuna dikkat çekti.
 
Virginia Teknoloji Enstitüsü’nden John Socha, “yılanlar gibi kıvrılarak hareket etmenin yolunu keşfetmenin doğal hareket kabiliyetine sahip robotların geliştirilmesini hızlandıracağını” söyledi.
 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0