• Anasayfa
  • Bilim
  • Robotların Hareket Kabiliyetleri Daha Az Enerji Harcayacak

Robotların Hareket Kabiliyetleri Daha Az Enerji Harcayacak

0
0
0
0
0
Robotların Hareket Kabiliyetleri Daha Az Enerji Harcayacak
Robot teknolojilerinin önündeki engellerden biri de aslında telefonlarımızda sürekli karşılaştığımız engel ile aynı; enerji ihtiyacı ve bataryalar.
Yapılan araştırmalar ortaya çıkartmış ki; robotların hareket kabiliyetlerinde yapılan ufak oynamalar ve hareketlerini düzenleyen motorlara yapılan ufak müdahaleler, bu arkadaşların enerji tüketimini önemli ölçüde azaltıyor.

Robotların keskin yaptığı hareketler ve attığı sert adımlar sadece insanları tedirgin etmekle kalmıyor, robotlar için de bir kısıtlama barındırıyor ki bu ani hareketler ve tepkiler ciddi anlamda enerji tüketimini artırıyormuş.

Bunun yerine hareket motorları daha yumuşak ve sakin hareketler için programlandığında daha az enerji kullanarak robotlar daha fazla hareket yapabiliyormuş.

Chalmers Üniversitesi’nde oluşturulan ve General Motors’un da desteklediği bir araştırma grubu, robotların tepkilerinde ve hareketlerinde birkaç satır kod ile yapılan ayarlamanın %40 oranında daha az enerji tüketimini sağladığını ortaya çıkardı ve elbette General Motors, desteklediği bu proje sayesinde birkaç satır kod elde edip birkaç yüz bin dolar (belki daha fazla) kar sağlamanın peşine düştü.

Elbette kullanılabilir hale getirilip daha nazik ve yumuşak hareketler yapan robotlara kavuşmamız biraz daha zaman alacak; ancak geleceğin robotlarının daha az enerjiye ihtiyaç duyması için bilim camiası elinden geleni yapıyor. (elbette kar amacı güden kurumların yatırımları da sağ olsun)
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0