• Anasayfa
  • Bilim
  • Robotlarla İnsanlar Arasında Duygusal Bağ Kurulabilir Mi?

Robotlarla İnsanlar Arasında Duygusal Bağ Kurulabilir Mi?

0
0
0
0
0
Robotlarla insanlar arasında duygusal bir bağ kurulup kurulamayacağını kanıtlamak isteyen Julie Carpenter, oldukça etkileyici bir çalışmaya imza attı.
Öyle bir robot düşün ki yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmiyor. Nereye giderseniz yanınızda götürüyorsunuz ve bizler için tehlikeli olan bazı işleri bu robotlara yaptırıyorsunuz. Peki bu kadar sıkı fıkı olduğunuz bir robota karşı bir şeyler hissetmeniz mümkün mü?

Genel olarak bakıldığında insanoğlu, etrafında bulunan hemen her şeyle az da olsa bir duygusal bağ kurar. Hele bir de işin içine teknoloji girerse bu kurulan bağlar diğer objelere göre çok daha kuvvetli olur. Örnek olarak cep telefonunuzla aranızdaki ‘’anlamlandıramadığınız’’ görünmez bağı alabilirsiniz. 

Bu alanda çalışmalar yapan ve kesin verilere ulaşmak isteyen Julie Carpenter, oldukça etkileyici bir araştırmaya imza atmiş. Washington Üniversitesi’nde doktorasını tamamlayan genç araştırmacı, Amerika’da bulunan patlayıcı madde imha ekibinde görevli askeri personelle bir röportaj yaparak olayın aslında nasıl geliştiğini bizlere göstermek istemiş.Üzerinize zimmetli olan ve her gün iş başı yaptığınızda yanınızda olan bir robot düşünün. Bu robota bir hayvanınızın veya sevgilinizin ismini veriyorsunuz. Bir süre sonra mesai arkadaşınızdan daha öteye giden bir bağ oluşturmaya başladığınız robotu bomba imha etmesi için gönderiyorsunuz. Yani kendi elinizle onu ateşe atıyorsunuz. Durum yeterince karmaşık gibi gözüküyor değil mi?Bu karmaşık durumun nasıl bir his yarattığını askeri personel üzerinde araştıran Carpenter, "Robotun bir araç olduğu konusunda gayet emindiler, ama aynı zamanda cevaplarındaki yapılar gösteriyor ki bazen robotlarla olan etkileşimleri bir insanla veya hayvanla olan etkileşimlerine birçok yönden benziyor. Bir robot kullanılamaz hale geldiğinde önemli bir araç olduğu için kızdıklarını söylediler ama sonra 'zavallı küçük adam' diye eklediler cümlelerine veya onun için bir cenaze düzenleyebileceklerini söylediler. Bu robotlar, onların her gün baktıkları, güvendikleri ve kullandıkları hassas araçlar. Ayrıca robotlar, Patlayıcı Madde İmhası personellerini zarardan uzak ve güvenli bir mesafede tutmak için etrafta hareket halinde olup takım üyelerinden biri gibi davranırlar.’’ şeklinde bir sonuca ulaşarak gerçek anlamda nasıl bir duygunun oluştuğunu gözler önüne serdi. 

Kaynak: Evrim Ağacı
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0