• Anasayfa
  • Bilim
  • Henüz 22 Yaşında Olmasına Rağmen Geleceğin Einsten’ı Olacağına İnanılan Dahi Genç: Sabrina Pasterski

Henüz 22 Yaşında Olmasına Rağmen Geleceğin Einsten’ı Olacağına İnanılan Dahi Genç: Sabrina Pasterski

1
0
0
0
0
14 yaşındayken tasarımı kendisine ait tek motorlu uçağı için MIT’de geleceğin Einsten’i olarak anılan, dünyanın en ünlü fizikçilerinin şimdiden desteğini arkasına almış bir kadın: Sabrine Pasterski.
Stephen Hawking, Andrew Strominger gibi dünyaca ünlü fizikçilerin takdirini kazanmak, kabul ettikleri saygın bir fizikçi olmak kolay iş değildir. Hele bir de gençliğinizin baharında, 22 yaşındayken hiç kolay değildir. Fakat 22 yaşındaki Sabrina Pasterski’yi bir kenara ayırmak lazım. 

1993 yılında doğan ve 5 yaşındayken üstün zekalı çocuklara eğitim veren "Edison Regional Gifted Center"’a kabul edilen Pasterski, buradan mezun olduktan sonra Illinois Matematik ve Bilim Akademisi'ne yerleşir.2003 yılında uçuş dersleri almaya başlayan, 2006 yılında ise kendi uçağını tasarlayan Pasterski’nin ilgi alanı bu sefer kara deliklere ve uzay-zaman üzerine yoğunlaşıyor. Genç yaşında başarılı işlere imza atınca Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan ve hava araçları üreten Blue Origin’den iş teklifleri dahi almış. Başarısının arkasında büyük fedakarlıkları olan Pasterski’nin bu zamana kadar hiç erkek arkadaşı olmamış. Ayrıca herhangi bir kötü alışkanlığı (sigara, alkol vs) bulunmuyor. Bunun dışında akıllı telefon ya da sosyal medya hesabı da yok. Kısacası boş boş işlere zaman ayırmaktansa kendisini bilime ve bilgi depolamaya adamış. MIT’den (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) en yüksek not ortalaması olan Pasterski, şu an ise Hardvard Üniversitesi’nde doktora eğitimini sürdürüyor. Kişisel çalışmaları, birçok şirket tarafından yapılan bağışlarla ödüllendiriliyor. Örneğin Hertz Foundation’dan 250 bin, National Science Foundation’dan ise 150 bin dolarlık bağışlar almış.


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0