• Anasayfa
  • Bilim
  • Sadece 5 Tane Sanılmasına Rağmen İnsanların Sahip Olduğu 21 His!

Sadece 5 Tane Sanılmasına Rağmen İnsanların Sahip Olduğu 21 His!

25
6
5
3
2
Genelde insanın sadece 5 hissi olduğunu bilinir. Koklamak, dokunmak, tatmak, görmek ve duymak olan bu hisler, aslında tam olarak 21 adettir.
Çocukken okulda vücudumuz hakkında öğrendiğimiz birçok temel şey vardır. Kaslarımız, kemiklerimiz, organlarımız ve uzuvlarımız gibi sayılabilecek olan bu şeylerin yanı sıra vücudumuzun sahip olduğu hislerimizi de öğreniriz. Sahip olduğumuz bu hisler, içerisinde bulunduğumuz ortama uyum sağlamamız ve durumları değerlendirebilmemiz açısından son derece önemli olan etkenlerdir. Vücudumuzun çalışma şekliyle iç içe geçmiş olan bu hisler, eğitim dönemimizin ilk senelerinde bizlere öğretilir ancak sadece 5 adet olduğundan bahsedilir. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Toplamda 21 adet hise sahip olan insan vücudunun koklamak, görmek, duymak, dokunmak ve tatmak dışındaki hisleri, öğretilmemesine rağmen bizler için hayati önem taşırlar. Bu haberimizde çoğu kişi tarafından bilinmeyen ancak bilinmesi gerekeni arka plana atılmış bu 16 histen bahsettik.
 

 Denge ve İvme HissiDengeyi, yönümüzü ve hızlanmayı hissetmemizi sağlayan bu his, yaşamımızı sürdürebilmemiz adına en çok gerek duyduğumuz hislerden birisidir.
 

 Sıcaklık HissiBulunduğumuz ortamın sıcaklığını hissetmemizi sağlayan bu his, en uygun yaşam ortamını bulmamız açısından son derece önemlidir.
 

 Kinestetik HisKinestetik hissi sayesinde tüm vücut parçalarımızın nerede olduğunu biliriz. Örneğin gözümüz kapalı olduğu sırada bile diz kapağımızı gösterebiliyoruzdur. Dizimizi gösterebilmemiz alışkanlıktan dolayı değil, diz kapağımızı yerinde hissetmemizden dolayı mümkündür.
 

 Acı HissiVücudumuzun herhangi bir bölgesinde yanlış giden birşeyler olduğunu anlamamızı sağlayan bu his, en ilginç hislerden birisidir çünkü hem fiziksel hem de psikolojik etkileri vardır. Aynı zamanda vücudun fiziksel acıyı hisseden bölümüyle psikolojik acıyı hisseden bölümleri de farklı çalışır.
 

 Zaman HissiDiğer hislerin aksine hiçbir organa veya özelliğe bağlı olmayan bu his, tamamen insanın psikolojik algısıyla birlikte oluşur. Bazı günlerde bizi uyandırması için kurduğumuz alarmdan önce uyanırız veya otobüste uyuyakaldığımız sırada tam istediğimiz durakta kalkmayı başarırız. Bu gibi olayların hepsi, zamanı hissetmemizi sağlayan bu his sayesinde gerçekleşir.
 

 Tüm İçsel Hisler


Bu listede bulunan hislerin hepsi farklı bir histir ancak hepsinin ortak noktası, organlarda bulunan duyu reseptörleri tarafından yönetiliyor olmalarıdır.

Açlık Hissi: Aç olduğumuzu anlamamızı sağlayan histir.Solunum Hızı Hissi: Akciğerde bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, nefes alma sesimizi duymasak bile bunu hissedebilmemize olanak sağlar.

Boğulma Hissi: Beyinde yer alan reseptörlerin kontrol ettiği bu his, kanda bulunan oksijen oranının ölçülmesiyle birlikte oluşur. Eğer bu oran normalin altındaysa son derece kötü olan boğulma hissini yaşarız.

Kusma Hissi: Beyinde bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, diğer hislerle birlikte çalışır. Kusma hissi küçük dil üzerinde bulunan sinirlerle oldukça yakından bağlantılıdır, bu nedenle küçük dilimiz kusmayı sağlama konusunda son derece başarılıdır.

Susama Hissi: Susuzluğa neden olan bu his, vücuttaki tuz oranını ölçerek bizlere susuz olduğumuzu bildirir.Kan Basıncı Hissi: Derimizin hemen altında bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, kan basıncımızın düzeyini hissetmemizi sağlar. Utandığımız zaman kızardığımızı anlamamız, bu his sayesinde gerçekleşir.

Gaz Yoğunluğu Hissi: Bağırsaklarda bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, bağırsaklardaki gaz oranının algılanmasını sağlar. Gaz oranının fazla olduğu zamanlarda hissedilen acı, bu his tarafından kontrol edilir.

Yutkunma Hissi: Birşey yutarken veya kusarken boğazımızda bulunan reseptörler üzerinden beynimize iletilen bu his, boğaz bölgesinde bazı olayların yaşandığını hissetmemizi sağlar ve normal dokunma hissinden farklı çalışır.

Öğürme Hissi: Yutak mukozasında bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, boğaz bölgemizde bulunan yabancı cisimlerin midemize gitmesini engeller. Aynı zamanda boğulan kişiyi kurtarmak adına da kullanılan ve son derece etkili olan bu his, boğulan kişilerin kendi boğazına parmak sokmasıyla birlikte tetiklenebilir ve boğulmaya neden olan cismin dışarı çıkmasını sağlayabilir.

Tuvalet İhtiyacı Hissi: İdrar torbasında bulunan reseptörler tarafından kontrol edilen bu his, idrar torbasının doluluğunu bizlere bildirir ve tuvalet ihtiyacımızı hatırlamamızı sağlar.

Damar Genişliği Hissi: Oldukça ilginç olan bu his, aslında hepimizin nefret ettiği baş ağrısına neden olan histir. Beyin damarlarından birisinin genişlemesiyle birlikte aktifleşen his, o bölgede bir sorun olduğunu belirtmek adına bunu gerçekleştirir.Not: Şu an bilim dünyası tarafından kabul görmüş olan 21 adet his vardır. Bu hislerin sayısı bazı kişilere göre daha az veya daha çok olabilir ancak yapılan araştırmalara göre bu sayı 21'dir.
25
6
5
3
2
Emoji İle Tepki Ver
25
6
5
3
2