• Anasayfa
 • Bilim
 • Yol Kenarını Süpürerek Nasıl Platinyum Elde Edersiniz?

Yol Kenarını Süpürerek Nasıl Platinyum Elde Edersiniz?

4
1
1
0
0
Yol Kenarını Süpürerek Nasıl Platinyum Elde Edersiniz?
YouTube'da yayınlanan bir video, yol kenarlarında bulunan platinyumun nasıl toplanabileceğini ortaya koydu.

Hiç denk geldiğiniz mi bilmiyorum ama ilginç bilgileri paylaşan internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında sıklıkla görebileceğiniz bilgilerden birisi de insan vücudunda birçok değerli madenin bulunduğudur. Tükettiğimiz yiyeceklerle vücudumuzda biriktirdiğimiz ve yaşamsal işlevlerimizin sürekliliği için son derece gerekli olan bu madenler, vücutlarımızda çok az miktarda bulunmalarına rağmen su arıtım kanallarında her sene kilogramlarca madenin birikmesini sağlayabiliyorlar.

Su arıtma tesislerinde biriken madenlerden ilham alarak kendi değerli madenlerini bulmaya karar veren Cody ve Arthur (YouTube'daki Cody's Lab'in sunucuları), otomobillerden çıkan ve son derece değerli olan platinyumu elde edebilmek adına otoyollara çıktılar. Çoğu otomobilin katalitik dönüştürücüsünü oluşturan platinyum, katalizör görevi görerek otomobilin daha az enerji harcamasında önemli bir rol oynar. Otomobil yaşlandıkça parçalara ayrılan platinyum, bir noktadan sonra koparak etrafa saçılmaya başlar ancak bu kopma işlemi tahmin edebileceğiniz gibi çok küçük boyutlarda olur. 

Kopan ve rüzgar ile savrulan platinyumu bulabileceklerini düşünen Cody ve Arthur, yaklaşık 30 gramı 1000 dolar değerinde olan bu değerli elementi bulabilmek adına yol kenarında bulunan tozu topladı. Topladıkları tozun birçok yabancı maddeye ve çöpe sahip olduğunu gören ikili, profesyonllik gerektiren bir takım işlem ile platinyuma ulaşmaya çalıştı. Bu işlemleri baştan sona sıralayacak olursak:

 • Yol kenarından toplayabildiğiniz kadar toz toplayın.
 • Tozların içerisinde bulunan çöpleri (sigara izmariti, yaprak, sakız poşeti) ayıklayın.
 • En küçük boyutlardaki tozu elde etmek için (platinyum bu tozun içerisinde) çeşitli eleme işlemleri yapın.
 • Sodyum karbonat ve biraz ısı kullanarak tozun içerisindeki metalin bir arada toplanmasını sağlayın.
 • Elde ettiğiniz katı metali yüksek ısıda eritin. Böylece platinyum (ve yüksek erime noktasına sahip olan diğer metaller) dışındaki metaller erir ve karışımdan çekilir.
 • Dışta kalan kurşun yüzeyden kurtulmak adına elde ettiğiniz maddeyi yeniden ısıtın. Saf platinyum parlak ve gümüşe benzer görüntüsüne ulaşana kadar bunu tekrarlayın.
 • Elde edilen maddede bulunan gümüşü ayırmak için sadece platinyumu eriten sıvıyı karışıma ekleyin (ismini çözemedim).
 • Çözünmüş halde bulunan platinyumu biraz daha saflaştırmak ve varlığından emin olmak için sıvıya amonyum klorid ekleyin.
 • Oluşan sarımsı karışımın üst kısmındaki daha koyu sarı renkli sıvıyı ayırın, yeni karışıma sodyum klorat ekleyin.
 • Sodyum klorata tepki veren paladyum, sıvının kırmızı renge bürünmesini sağlar ve dibe çöker.
 • Son bir ayrıştırma işleminden sonra elde edeceğiniz sıvı sodyum klorat eklendiğinde kırmızıya dönmez, böylece paladyumun gittiğinden emin oluruz.

 


Tüm bu işlemlerin ardından çok az miktarda platinyum elde edildiğini ve son ayrıştırmada bile saf platinyum elde edilemediğini eklemekte fayda var. Ne kadar platinyumu olduğunu net olarak ölçemeyen Cody, karışımdan çıkarttığı gümüş topunun (tepkimeye girmeyen ve platinyumla birlikte çözünmeyen) yarısının platinyum olduğunu varsayarak hesaplamalar yapmış ve yol kenarından toplanan 1 ton tozun içerisinde 6.7 gram platinyum olduğu sonucuna varmış. Yani 1 ton toz içerisinde yaklaşık 250 dolar değerinde platinyum bulunuyor.

Cody'nin bu ilginç hesapları, Arthur'un kendi çektiği video ile daha net bir hal almış. Otoyol süpürerek ne kadar platinyum elde edebileceklerini merak eden Arthur, platinyumdan oluşan katalitik dönüştürücünün her 160.000 km'de yarısını kaybettiğini hesaplamış. 1.6 kilometre uzunluğundaki işlek bir otoyoldan sadece 10 günde 10.000 aracın geçebileceğini düşünen Arthur, yaklaşık 1 sene sonra yol kenarında 30 gramlık platinyumun bulunabileceği sonucuna varmış. 
 


Bu ilginç videoları ve işlemleri gördükten sonra "Neden bunu başkalarına söylüyorlar? Gidip kendileri alsın" diyebilirsiniz fakat unutmayın ki bu videolarda ve işlemlerde gördüğünüz şeylerin çoğu varsayıma ve tahmine dayanan şeyler. Yani otoyollarda daha az platinyum bulunuyor olabilir (veya çok daha fazla ama yinede siz boşverin).

4
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
1
0
0