• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Profesör Kanseri Yenecek Komitenin Başkanı Oldu!

Türk Profesör Amerika'nın Milyar Dolarlık Kanser Projesinin Başına Getirildi!

1
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri'nde UCSD Kanser Nanoteknoloji Mukkemeliyet Merkezi’nin Başkanı olan Prof. Dr. Sadık Esener, ABD'de büyük bütçe ayrılan kanser araştırma projesinin lideri oldu.
Her ne kadar bu tarz durumlar ABD'de yapılıyor olsa da yine bir Türk bilim insanımız olan Prof. Dr. Sadık Esener tarafından önemli bir projeye liderlik yetkisi verildi. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde lisans, sonrasında da Michigan Üniversitesi'nde yüksek lisans diplomalarına sahip olan Esener, Amerika Birleşik Devletleri'nde oluşturulan ve milyar dolar değerlerinde yatırım alan bir kanser araştırma projesinin başına getirildi.

Ayrıca adını ülkemizde pek duymuyor olsak da 2006 yılında Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kurulmuş olan UCSD Kanser Nanoteknoloji Mukkemeliyet Merkezi adındaki önemli bir oluşumun da başkanlığını yürüten Prof. Dr. Sadık Esener, 1990'lı yıllarda DNA üzerine yaptığı çalışmalar yapmıştı.Son yıllarda kanser konusunda ciddi çalışmalar yapan Esener, kanser teşhisi gibi konularda da 450'nin üzerinde tıp çevresinde çok önemli sayılan makaleler yayınladı. Şimdi ise biraz önce bahsettiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük tıp projelerinden biri olmaya aday kanser teşhisi çalışmaları için milyar dolarlar verilen yatırım sonucunda 300'den fazla tıp bilimcisi ile kurulan tesisin başkanlık koltuğuna getirilen Esener, bu tesiste kanserle mücadelede önemli çalışmalara liderlik edecek.Tıp bilimleri noktasında ve özellikle günümüzün en kötü hastalıklarından olan kanser ile mücadelede dünya genelinde tıpçılar tarafından tanınan Esener'in bu önemli konumu ile tekrar ülkemiz açısından önemli bir gelişme yaşanmış oluyor. Her ne kadar Esener ve diğer bilim adamlarımız gibi adını pek duymadığımız (belki de hiç duymadığımız) önemli isimlerimiz olması sevindirici. Ama işin bir nebze üzücü tarafı ise Sayın Esener'in de bir beyin göçü yapmış olması.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0