• Anasayfa
  • Bilim
  • Samsung, Çinli Ucuz İşçi Yerine ‘Robot’ İşçileri Hazırlıyor

Samsung, Çinli Ucuz İşçi Yerine ‘Robot’ İşçileri Hazırlıyor

0
0
0
0
0
Samsung birkaç milyon dolarlık destekle robot ordusu kurarak ne yapmayı planlıyor? Ucuz çalışma koşullarından dolayı yatırımları Çin’e kaptıran Güney Kore hükümeti, bu yatırımları tekrar kazanmak amacıyla fabrika robotları geliştirmesi için Samsung’a birkaç miyon dolar yatırım yaptı.
Sanayi devrimiyle birlikte makineler kas gücünün yerini aldı ve işçilerin bir kısmı bürokrasinin çarkını döndürmek için devlet memuru oldu. Sadece bugün değil, 200 yıl önce de insanlar işsiz kalmaktan korkuyordu ama sistem bir şekilde yerine oturdu. Sanayi devrimi tüm gelir adaletsizliğine rağmen dünya genelinde refahın artmasını ve insan ömrünün uzamasını sağladı. Samsung birkaç milyon dolarlık destekle robot ordusu kurarak ne yapmayı planlıyor? Ucuz çalışma koşullarından dolayı yatırımları Çin’e kaptıran Güney Kore hükümeti, bu yatırımları tekrar kazanmak amacıyla fabrika robotları geliştirmesi için Samsung’a birkaç miyon dolar yatırım yaptı.Samsung bu pazara robotları getirmek için gerekli hassas redüktörler, motorlar, kontrolörler ve sensörler tasarlayacak ve üretecek. Güney Kore hükümetinin planı akıllı telefonların üretilmesi için gereken insan gücü yerine robotları kullanmak. Bu çalışmaların 2018’in sonunda tamamlanması bekleniyor. Bu çalışmalar sonunda daha fazla insan işsiz kalacak. Bu işsiz insanlar ne yapacak çok merak ediyoruz açıkçası.

Güney Kore bakanlığı yaptığı açıklamada “Pazara uygun fiyatlı robotlar geldiğinde ve yaygın olarak kullanıldığında akıllı fabrikların ortaya çıkmasına yol açabilir ve imalat sektörüne geniş kapsamlı yenilikler getirebilirler” diyerek robotlara verdikleri önemi vurguladı.Şu anda, robotlar üretim sürecinin yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır. Bu rakamın 2025 yılına kadar %20 olması bekleniyor. Samsung, bu alanda çalışan tek şirket değil. Rakip üretici Foxconn kendisine ait tesislerde fabrika robotları uygulama konusunda Samsung’a göre birkaç yıllık bir avantaja sahip. Samsung bu alana yeni atılmasına rağmen 2012’nin sonlarında Foxconn iPhone üreten insan işçiler yerine robotlar kullanma projesini test etmeye başlamıştı.

Cem Yılmaz bir gösterisinde “senin programladığın robot seni nasıl yok edecek” gibi bir şey söylemişti. Peki robotlar yapay zekaya sahip olursa ne olacak?
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0