• Anasayfa
  • Bilim
  • Sanal Gerçeklik Tarafında Gerçekliğin Dibine Vurdukları Bir Japon Kızı Modeli

Sanal Gerçeklik Tarafında Gerçekliğin Dibine Vurdukları Bir Japon Kızı Modeli

0
0
0
0
0
Bu güzel, japon hanım kızımızda herkesin kolayca fark edemediği bir detay var!
Facebookta anasayfanızı yenilerken karşınıza çıksa, bakıp geçeceğiniz, sıradan bir japon okul çocuğu. Biraz daha yakından bakın fotoğrafa, evet evet, biraz daha... hala sıradan bir japon okul çocuğu değil mi ? Malesef değil.

Yani teknik olarak öyle ama kendisi bir canlı varlık değil. Kendisi %100 yapay bir bilgisayar ürünü. Evet yanlış duymadınız, bu kadar kanlı canlı görünen bir bilgisayar ürünü. (Bunları gördükçe ileride robotları ayırt edememekten korkmuyor değiliz.)Yukarıda gördüğünüz hanım robotumuzun adı "Saya", kendisini dünyaya getirenler (tabikide leylekler değil.) Tokyo-based 3D grafik tasarımcıları ve aynı zamanda karı koca olan Teruyuki ve Yuka Ishikawa çifti. Yaratılış amacı ise yine bu çiftin yapımını üstlendiği filmdeki bir karakter olması.Yapımcılarının söylediğine göre yapımı en zor olan kısmı, o yumuşak görünümlü, prüssüz teni yapmakmış. Ancak başardıkları da açıkca belli oluyor. Yani bu resimlerden hareketle sanal dünyada bile gerçekçiliğin ne kadar ön plana çıktığını görmekteyiz.

Bizde bundan birkaç yıl sonra sanal gerçeklik gözlüğünün de gelişmesiyle böylesine gerçekçi oyunlarda uzun süren oyun süresi ardından bir anda yapay dünyada olduğumuzu unutmamız bile muhtemel gibi duruyor. "Ulan hangisi gerçekti?" diye soruları sormamız bile yakındır. Sizce daha ne kadar gidecek bu sanal gerçeklik durumu? Merak ettik.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0