• Anasayfa
  • Bilim
  • Saniyede 1 Trilyon Kare Yakalayan Kamera İle Işığın Hareketi

Saniyede 1 Trilyon Kare Yakalayan Kamera İle Işığın Hareketi

0
0
0
0
0
Saniyede 1 Trilyon Kare Yakalayan Kamera İle Işığın Hareketi
1960’ların başlarında Profesör Herald Anderson’ın MIT’de görüntüleme teknolojilerinin sınırlarını zorlayarak icat ettiği kamera ile bir saniyede kaydedilen görüntü sayısı inanılmaz derece artırılmış ve yüksek hızlı çekim kameralar doğmuştu.

1960'ların başlarında, 3200 kilometre hızla giden bir merminin elmanın içinden geçişini gösteren en meşhur hızlı çekim fotoğraflarından biri olan karede yüksek detay ile bir mermiyi hareket halinde görüntülemeyi başaran Profesör Herald’ın izinden giden araştırmacılar, yaklaşık 60 yılın ardından bir kez daha aynı kampüste (Massachusetts Institute of Technology aka. MIT) yine bilimin sınırlarını zorlayarak evrendeki en hızlı varlığın hareketini görüntülemeyi başardı.

Işığı …

Saniyede 1 trilyon kare gibi inanılması güç bir hızda görüntü yakalayabilen kamera sayesinde ışığın hareketini kaydedebilen bu kamera ile çekilen görüntüler aydınlanma anının nasıl bir sırayla gerçekleştiğini gösterirken her saniye gerçekleşen ışık ve gölge oluşumunu olağan üstü bir şekilde kaydediyor.

Işığın yüzeydeki yayılışını sonrasında cisme vuruşunu sonrasında ise arka yüzeye çarpmasını ve nihayet gölgenin oluşmasını kaydedebilen bu kamera bizlere ışığın hareketi ve ışık parçacıkları olan fotonların yapısı ile ilgili muhteşem fikirler sunabilir.

1 nanosaniyede gerçekleşen ışığın şişenin bir ucundan diğerine geçişini 20 saniyeye kadar yavaşlatabilen bu kamera bir plastik şişenin arkasından giren ve ucuna kadar ilerleyip kapağını aydınlatan bir foton demetini de yakalamayı başarabiliyor ki; ilk deneylerden olan elmadan geçen kurşun videosu eğer bu kamera ile çekilseydi, filmin oynatma süresini bir yıla kadar uzatmak mümkün olacaktı.

MIT laboratuvarında çekilen bu video 2013 yılına ait ve araştırmacıların fotonlar ve ışık üzerindeki çalışmaları hız kesmeksizin sürüyor.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0