• Anasayfa
  • Bilim
  • Sevindiğimiz Sırada Neden Gözyaşı Dökeriz?

Sevindiğimiz Sırada Neden Gözyaşı Dökeriz?

0
0
0
0
0
Yale Üniversitesi’nden psikolog Oriana Aragon, insanların sevinçli oldukları anlarda neden ağladığıyla ilgili bilimsel açıklamalarda bulundu.
Bazen sevinçli bir haber duyduğumuzda ya da bir espriye katıla katıla gülerken göz yaşlarımıza hakim olamadığımız zamanlar olur ya? Yale Üniversitesi’nden psikolog Oriana Aragon, bunun nedeniyle ilgili yaptığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Aragon’un araştırmasına göre insanların sevinçli bir olay yaşadığında ağlamasının sebebi, yaşanan yoğun hislerin daha kolay denetlenmesi için vücudun gösterdiği bir reaksiyon. Araştırma esnasında yapılan bazı deneylerde, bir grup katılımcının sevimli bir bebek ya da eşinin savaştan sağ salim dönen kadının sevincinin olduğu fotoğraflar gösterilerek tepkileri ölçüldü. Deneyin sonucunda sevinçli olaylara ağlayarak tepki veren insanların duygularını çok daha çabuk kontrol altına aldıkları görüldü.Üzüntülü olduğumuz anlarda gülerek tepki vermemizin altında ise farklı bir denetim mekanizması bulunuyor. Uzmanlar, insanların yoğun duygular yaşamasına sebep olan olumlu bir duruma karşılık olumsuz tepkiler göstermesinin bizi dengeli duruma getirdiğini ve bu sayede daha sağlıklı kararlar alabildiğimizi söylediler. Aragon’a göre bu denetim, zihin ve beden sağlığımız üzerinden sosyal ilişkilerimize olumlu olarak katkı yapıyor.

Kaynak: Evrimağacı
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0