• Anasayfa
  • Bilim
  • Şimdi de 3D Yazıcıyla Hücrelere Sahip Canlı Damar Üretildi!

Şimdi de 3D Yazıcıyla Hücrelere Sahip Canlı Damar Üretildi!

0
0
0
0
0
Artık dünyadaki her türlü şeyi yazabilme kapasitesine ulaşan 3D yazıcı sektörü şimdi ise canlı hücrelere sahip bir damar üretmeyi başardı.
Nedense her 3D yazıcı ile alakalı haberde belirtiyorum; Bu sektör çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda aklınıza gelebilecek herşeyi üreten bir mekanizma haline gelecek gibi görünüyor. Şimdiye kadar oyuncaklar, tabancalar-tüfekler, evler ve hatta insan uzuvları bile üretilmeye başlanmıştı. Şimdi ise biyo- yazıcı sektöründe birkaç adım daha atlayarak direkt canlı ve hücrelere sahip bir damar üretimi gerçekleştirildi.

Daha önce üretilen kulak, burun, parmak vb uzuvlar üretim sonrası gerekli ortamda bekletilip hücre oluşumu beklenir ve sonradan gerekli nakil yapılırdı. Fakat bu yöntem ile direkt olarak biyo-yazıcının mürekkebi hücrelerden oluşuyor ve üretim süreci sonunda tıpkı bir insanda olduğu gibi damar ortaya çıkıyor.Lawrence Livermore National Labs adlı bir laboratuvar ekibi tarafından geliştirilen bu yöntem ile insan bünyesiyle %100 uyumlu kan damarları gerekli görülen insandan alınacak hücre ve kan örnekleriyle gerçekleştirilebilecek.

İş bu noktaya kadar gelince açıkcası kafamda "Bundan birkaç yıl, ya da onlarca yıl sonra insan klonlama 3D yazıcılar ile yapılabilir mi?" sorusu geldi. Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Yani 3D yazıcı sektörü daha ne kadar ilerleyebilir?
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0