• Anasayfa
  • Bilim
  • Vücudunda Kalp Olmadan 1,5 Sene Yaşamayı Başaran Adam

Vücudunda Kalp Olmadan 1,5 Sene Yaşamayı Başaran Adam!

1
0
0
0
0
Vücudunda Kalp Olmadan 1,5 Sene Yaşamayı Başaran Adam!
Sırt çantasında taşıdığı yapay kalp sayesindetam 17 ay kalpsiz yaşayan bir adam, sonunda yeni kalbine kavuştu.
Canlılığımızı ve yaşamsal fonksiyonlarımızı devam ettirebilmemiz açısından son derece önemli olan, birkaç tane organa sahibizdir. Bazı insanlar yaşadıkları kazalardan, hastalıklardan ötürü veya sadece doğma şekillerinden dolayı kendilerine ait olan bu organları kullanamıyorlar ve yeni organlar edinebilmek adına beklemeye başlıyorlar. Bu insanlardan birisi olan ve yeni kalbi için tam 17 ay bekleyen Stan Larkin.

Şu an 25 yaşında olan Stan, genlerinden gelen bir kalp rahatsızlığı nedeniyle günden güne ölüyordu. Bu rahatsızlık nedeniyle kalbinin yavaşladığını ve en sonunda duracak seviyeye ulaştığını söyleyen Stan, o zamana kadar yeni kalp bulunamadığı için University of Michigan'da bulunan araştırmacıların geliştirmiş olduğu yapay kalbi kullanmak zorunda kalmış.

Sırt çantasına sığabilecek büyüklükte olan ve birkaç boru ile hastaya bağlanan bu yapay kalp ünitesi, yapılan operasyonun ardından Stan'in hayatı olmuş. Gittiği her yere yapay kalp ünitesini de götüren Stan, tam 17 ay boyunca bu cihazı kullanmış. Uzun bekleyişin ardından aradığını bulan Stan, geçtiğimiz ay başarılı bir operasyon ile yeni kalbine kavuştu. Tabii ki çok sevinçli olan ve hem yapay kalbi üreten araştırmacılara, hem de doktorlarına minnettar olduğunu söyleyen Stan, organ bağışı beklerken hayatını yitiren kişilere yeni bir umut oldu.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0