• Anasayfa
  • Bilim
  • Siyah-Beyaz Fotoğrafı Renkli Görmenizi Sağlayacak Algı Oyunu!

Siyah-Beyaz Fotoğrafı Renkli Görmenizi Sağlayacak Algı Oyunu!

0
0
0
0
0
Siyah-Beyaz Fotoğrafı Renkli Görmenizi Sağlayacak Algı Oyunu!
Küçük bir nokta ve birkaç saniyelik dikkat, siyah-beyaz bir fotoğrafı renkli görmenizi sağlayabilir mi?
İnsanların sahip olduğu görme duyusu, gelişmiz beyin yapımız ve gözde bulunan küçük ışık algılayıcılarının mükemmel bir uyum içinde çalışmasıyla sahip olduğumuz bir yetenek. Bu yeteneğimiz günümüz teknolojisinden çok daha ileri olmasına ve çoğu canlıdan gelişmiş olmasına rağmen insan beyninin gördüklerini algılama yöntemi, birkaç basit teknik kullanılarak yanıltılabiliyor.

BBC'nin bir belgeselinde yayınlamasıyla birlikte internet aleminde dolaşmaya başlayan bir fotoğraf, insanların gözlerinin nasıl çalıştığını basit bir fotoğrafla anlatıyor. Videoda göreceğiniz fotoğrafın orta kısmında bulunan noktaya odaklanın. Birkaç saniye boyunca gözlerinizi kırpmadan bakmanız gereken bu nokta, fotoğrafın tekrar siyah-beyaz haline gelmesiyle birlikte fotoğrafı renkli görmenizi sağlayacak.

Videoda 10. saniyeden başlayarak 40. saniyeye kadar gözlerinizi açık tutmanız gerekmektedir.

 

Aslında oluşan bu durumun bilimsel açıklaması çok basit. İnsan gözünde görüntünün ana 3 rengini algılamayı sağlayan renk algılayıcıları bulunur. Aynı fotoğrafa saniyelerce bakmak, bu renk algılayıcılarının yavaş yavaş yorulmasını sağlıyor. Yorulan ve neredeyse tükenmiş hale gelen bu algılayıcılar, fotoğrafta görülen renkleri görememeye başlıyorlar. Yani çok fazla baktığınız çimenin yeşil rengi, yeşil renk algılayıcılarınız yoruyor ve siz başka bir noktaya baktığınız an artık yorgun olarak iletim yapamayan yeşil algılayıcı, yerini kırmızı ve mavi rengin orantılı bir şekilde karışımına bırakıyor.

Bu fotoğrafta da gerçekleşen bu olayda dikkat ettiğimiz noktada bulunan renkler, asıl fotoğrafta bulunan renklerin tam tersi. Fotoğrafın siyah-beyaz olmasıyla birlikte tam tersi renge bakmaktan yorulmuş olan algılayıcılarımız, fotoğrafın olması gereken rengini görüyorlar ve "bilim" dediğimiz sihir gerçekleşiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0