• Anasayfa
  • Bilim
  • Güneş Panellerinin Verimini Soğuk Güneş Işığı İle Artıracaklar

Güneş Panellerinin Verimini Soğuk Güneş Işığı İle Artıracaklar

0
0
0
0
0
Güneş Panellerinin Verimini Soğuk Güneş Işığı İle Artıracaklar
Stanford Üniversitesi’nde görevli bir grup araştırmacı, panellerin ısınmasına sebep olan güneş ışınlarını soğutarak güneş enerjisinden daha verimli faydalanmanın yolunu buldu.
Yapay zeka, sürücüsüz araç, yenilenebilir enerji gibi günümüzün en trend ve geleceğimizi kurtaracak teknolojilerinin doğduğu kampüslerden biri olan Stanford Üniversitesi, bir kez daha daha sağlıklı ve yeşil bir gezegen için çalışıyor. (Gerçekten işinin hakkını veren öğretim görevlilerini tenzih ederek konuşuyorum; ama bizimkiler bunların yanında resmen üniversitede öğretmencilik oynuyor)

Güneş enerjisi ile elektrik üreten paneller, ısındıkları zaman verimliliklerini kaybederler ki; güneş enerjisinden söz ettiğimiz zaman ısınmak da beraberinde gelen etkilerden biri. Vücudumuzu ısıttığı gibi Güneş panellerini de ısıtan kızıl ötesi ışınların bu etkisini ortadan kaldırmak için çalışan araştırmacılar, yarı saydam bir kaplama ile güneş panellerini kaplayarak bu etkiyi azaltabileceklerini ve daha az ısınan güneş panellerinin daha verimli çalışacağını keşfetti.

Güneş ışığının spektrumunda görülebilen dalgalar elektrik üretimi için kullanılırken görünmeyen kızıl ötesi ışınlar gibi ışınlar termal radyasyon nedeniyle ısı üretir.

Yapılan bu kaplama güneşten gelen ışınları ayırarak elektrik üretimini gerçekleştiren yüzeye ısıya neden olan bu ışınların girmesini engeller ve sadece elektrik elde etmek için kullanılan ışınlar panele erişir ve bu da daha fazla foton parçacığından elektrik üretilmesine imkan tanıyarak daha verimli güneş panellerinin oluşturulmasını sağlar.

Bu keşiflerini geçtiğimiz günlerde Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayınlayan ekibin lideri konumundaki Stanford Üniversitesi’nden Profesör Shanhui Fan, “güneş panelleri, güneşin direkt ilettiği ışınlar ve ısı etkinliklerine zarar verse de güneşe dönük olmak zorundadır. Bizim termal kaplamamız güneş ışığının içinden geçmesine izin verirken güneş ışığı emilimini de muhafaza ederek daha etkin bir hale getiriyor ve hücreleri soğuk tutarken ısıyı dışarı veriyor” diyerek açıklarken ekibin yaptığı testler sonucunda panel yüzeyini -5 dereceye kadar soğutabildiklerini ve bunun da enerji üretimini %1 oranında artırdığını belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0