• Anasayfa
  • Bilim
  • Sökülen Ağacın Kökünden Orta Çağ’dan Kalma İskelet Çıktı

Sökülen Ağacın Kökünden Orta Çağ’dan Kalma İskelet Çıktı

0
0
0
0
0
Bulan kişi için şok edici bir durum olan bu keşif, İrlanda ‘da bir kişiye ait, özel bir arazide, fırtına yüzünden devrilen, devasa bir ağacın kökünde ortaya çıktı.
İrlanda’nın arkeolojik danışma hizmeti de sunan, Sligo-Leitrim Arkeoloji Servisi adındaki ulusal değerler servisi geçtiğimiz hafta buluntular üzerinde çalışmaya başlayarak ilk elde ettiklerini de paylaştı.

Devrilen ağacın 215 yaşında bir kayın olduğu tespit edilirken kökün altında kalan ve köke dolanmış halde bulunan iskeletin çok daha yaşlı olduğu ortaya çıkmış.

Araştırmacılar, yaptıkları radyo-karbon testlerinden sonra iskeletin 1030 ile 1200 yılları arasında bir dönemden kalma olduğunu ifade ederken bu gömünün de Orta Çağ’dan kalma bir mezar olduğunu ifade etmiş.

Ağaç topraktan sökülüp kökü dışarı çıktığında, köke dolanmış olan iskeletin üst gövdesi ağaca dolanık halde sökülmüş ve toprakta sadece bacak kemiklerinin bir kısmı kalmış.
Ağacın köküne dolanmış olması dışında iskelet çok daha farklı bir hikaye de anlatıyor. Araştırmacılara göre 20 yaşını geçmemiş olan iskeletin sahibi, göğüs kafesi ve el kemiklerinde görülen izlerden anlaşılacağı üzere bıçaklanarak öldürülmüş; ayrıca arkeologlar mezar bölgesinin de resmi bir Hristiyan mezarı olduğunu ifade ediyor.
İrlanda Arkeoloji Blogu’na bir röportaj veren Arkeolog Marion Dowd, “bölgede başka bir mezar olup olmadığı bilinmiyor; ancak tarihi kayıtlar, bu yakınlarda bir mezarlık ve kilise olabileceğini doğrular nitelikte” diyor.

Bu iskelet bulunduğu bölge ve bulunuş şekli olarak arkeoloji camiasında ciddi yankı uyandırdı. (kilise ve mezarlığın olduğu yerde kasaba falan da vardır, araştırsınlar)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0