• Anasayfa
  • Bilim
  • Solucandan Esinlenerek Üretilen Robot, En Dar Alanlardan Bile Geçebiliyor!

Solucandan Esinlenerek Üretilen Robot, En Dar Alanlardan Bile Geçebiliyor!

0
0
0
0
0
Bilim adamları toprak solucanının kullandığı hareket mekanizmasının benzerini kullanan bir robot ürettiler.
İnsan, canlılar aleminin en zeki canlısı olsa da fiziksel olarak her konuda en iyi değiliz. Yavaş koşan, alçak zıplayan, fazla dalamayan ve uçamayan bedenlerimiz, doğada bulunan diğer canlılarla kıyaslandığında oldukça yetersiz kalıyor. İnsanlar bunu bildikleri için yüzyıllardır yaptıkları icatlarda ve buluşlarda doğanın onlara görsellerle sunduğu güzel örnekleri kullanıyorlar.

Bu hafta Şikago'da düzenlenen geleneksel Society for Neuroscience toplantısında sergilenen bir robot, doğanın mükemmel kazıcılarından esinlenerek üretilmiş. Bir grup nörobilimci ve mühendisin ortak çalışmasıyla üretilmiş olan bu robot, biyoloji dersinde sıklıkla gördüğümüz bir canlının hareket etmesini taklit ediyor; toprak solucanı.Bildiğiniz gibi toprak solucanının ayakları, kolları veya onu hareket ettirmek için geliştirmiş olduğu herhangi bir uzuvu yok. Hareket etmek amacıyla bedenindeki kasları sırasıyla sıkan ve gevşeten bu inanılmaz yaratık, esnek beden yapısının da sağladığı avantajla birlikte her türlü yüzeyde ilerleyebiliyor. Bu solucanlar, bedenleri kasıldığı sırada bedenin o bölümünün yere temas eden noktasının ileri gelmesiyle yol katediyorlar. Bu özgür hareket şekillerinin yanı sıra esnek bedenlerini dar alanlardan geçmek için kullanabilen solucanlar, bu robotun üretiminde solucanların örnek alınmasının başlıca nedeni.
 

Robot, hareket eden parçalarının hareketlerini kontrol eden bir beyine sahip ve bu beyin de dahil robotun tüm parçaları 3D yazıcı kullanılarak üretilebiliyor. Robot solucanın geliştirilmesiyle birlikte dar alanlarda çeşitli işlemler amacıyla kullanılması bekleniyor.

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0