• Anasayfa
  • Bilim
  • Sperm Sağlığını Kontrol Eden iPad Aksesuarı: iSperm

Sperm Sağlığını Kontrol Eden iPad Aksesuarı: iSperm

0
0
0
0
0
Sağlık alanında yapılan yenilikler, mobil cihazlarla uyumlu hale gelerek kullanım kolaylığı sunmaya devam ediyor.
Akıllı telefonlar son dönemlerde sağlık alanında devrim yapmış durumda. Apple, Google gibi önemli firmalar kullanıcı sağlığına yönelik oldukça ciddi adımlar atıyorlar ( Health Kit vb sistemler bu konuda başı çekiyor).

Şimdi ise benzer bir sistem, iPad'ler için geçerli durumda. Tayvanlı şirket Aidmics, iSperm adlı sistemi, iPad'lerinizi bir nevi mini laboratuvara dönüştürecek. Hatta Reuters'in haberine göre iSperm, şimdiden dünya çapında 200'den fazla çiftçi tarafından satın alınmış durumda.Çiftçiler, iSperm sayesinde domuz ve benzeri hayvanları yetiştirme programlarında elde ettikleri başarıyı en üst seviyeye çıkarma adına, hayvanların sperm sayılarını analiz edebiliyor. Reuters'e göre Aidmics, önümüzdeki sene ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden onay alarak cihazını gerekli standartlar çerçevesinde onaylı olarak yayma amacında.

Piyasada zaten çoğu akıllı telefon ve tablete takılarak mikroskop görevi gören cihazlar bulunmakta. iSperm de bu olayın aynısını sperm için yapıyor. Laboratuvarlardaki tüpleri andıran bir görüntüye sahip olan iSperm'de,tüpün uç kısmına sperm örneği konuluyor. Sonrasında bu kısım kapanarak sperm tüpün içine hapsediliyor. Özel bir ışık kaynağı ve mercekler sayesinde net olarak görüntülenebilen spermler, iPad'in ekranına yansıyor. Sistem şu an için sadece iPad Mini'ler ile uyumlu bir şekilde çalışmakta.

iPad'e yüklenen özelleştirilmiş uygulama, spermleri analiz ederek hareketlerinde sağlıksız bir durum olup olmadığını algılayabiliyor. Ayrıca sperm hareketlerini HD olarak kaydeden uygulama, istek doğrultusunda bu görüntüleri bir uzmana da gönderebiliyor. iSperm'in analiz için uyguladığı süreç ise sadece 17 saniye. Tabi iSperm sadece hayvancılık ile uğraşanlar için geçerli bir sistem değil. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bu konuda bazı problemleri olanlar da cihazı rahatlıkla kullanabilmekte. Evlerinde iSperm ile çok kısa sürede ve basit şekilde yapılan bir işlem sayesinde, çiftler hem kendi kontrollerini gerçekleştirebilir, hem de sistem üzerinden bir uzmana danışabilirler. iSperm'in şu an fiyatı 100 ile 200 dolar arasında değişmekte.

Kaynak: Cnet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0