• Anasayfa
  • Bilim
  • Stamford Üniversitesi’nin Robotları Masa Tenisi Oynamayı Öğreniyor

Stamford Üniversitesi’nin Robotları Masa Tenisi Oynamayı Öğreniyor

0
0
0
0
0
Stamford Üniversitesi’nin Robotları Masa Tenisi Oynamayı Öğreniyor
Bilgisayarların matematik ödevleriniz ya da bir şeyleri hatırlayıp zamanlanmış görevleri yerine getirme konusunda sizden daha iyi olduğu ortada; ancak bu robotlar yakında robotların masa tenisi gibi sporlarda da insanları geride bırakacağına bir işaret.
Satmford Üniversitesi’nin geçtiğimiz hafta yayınladığı Yapay Zeka Laboratuvarı’nın videosunda gösterilen robotlar oyun oynamayı öğreniyorlar ve masa tenisi ya da ipe bağlı bir topu bardak ile yakalamaya dayalı Japon çocuk oyunu kendama gibi oyunlara karşı yeteneklerini geliştiriyorlar.

Stanford News’in raporunda geçtiği haliyle robotlar nesnelerin uzaydaki konumunu belirliyorlar (uzay dendiğine bakmayın bilimsel olsun diye öyle deniyor, yoksa bildiğin oda) bu nesneleri takip ederek konumlarına göre tepki verebiliyorlar.
 

Bu videoda izlediğimiz robotlar henüz insanlara karşı koyabileceklermiş gibi görünmüyor; ancak denkleme “Moore Yasası”nın kısmi olarak geçerliliğini koruduğunu eklersek robotların yakında Forest Gump’a rakip olacağını düşünebiliriz.

(ayrıca yine Kuka Robotics tarafından geliştirilmiş dünyanın en hızlı robotunun masa tenisi mücadelesini de henüz unutmadık. Aşağıda videosu var)
 

Yazı içi bilgisi: Moore Yasası, Intel’in kurucularından Gordon Moore’un 19 Nisan 1965 yılında dile getirdiği “Her 18 ayda bir, tümleşik devreler üzerine yerleştirilebilen bileşen sayısı iki katına çıkacak ve bu da mikroişlemcilerin kapasitesini arıtırken enerji tüketimini ve maliyetini sabit tutacak hatta düşürecektir” şeklindeki açıklamasının kabulüne dayanır. Bu yasa 2010 yılından sonra işlemcilerin enerji ihtiyacı artmaya başladığından performans olarak geçerli olsa dahi maliyet ve enerji tüketimi kıstaslarını sağlayamadığından geçerliliğini yitirmiştir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0