• Anasayfa
  • Bilim
  • Tahran Üniversitesi'nin Üçüncü Nesil Humanoid Robotu: SURENA III

Tahran Üniversitesi'nin Üçüncü Nesil Humanoid Robotu: SURENA III

1
0
0
0
0
Tahran Üniversitesi'nin üçüncü nesil insansı robotu SURENA III görücüye çıktı.
Robot teknolojileri gün geçtikçe gelişimini sürdürürken atılan adımlarda da önemli bir yol katetdilmiş durumda. Öyle ki pek çok şirketin uğraştığı robotlar, artık üniversiteler tarafından da geliştirilmekte ve ortaya çıkan sonuçlar oldukça başarılı.

İran'ın en eski ve büyük üniversitesi Tahran Üniversitesi, 2008 yılında ilk modelini sunduğu SURENA I adlı humanoid yani insansı robotunun üçüncü nesil versiyonunu tanıttı.
 

Bir önceki iki modele nazaran boyut olarak daha büyük ve -doğal olarak- donanımsal-yazılımsal olarak daha gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkan SURENA III, barındırdığı özelliklerle ''humanoid'' klasmanına dahil olmakta. 190 cm boyunda ve yaklaşık 100 kilogram ağırlığında olan robot, sahip olduğu dahili elektrik motorları ile çalışmakta ve uzuvlarının donanımsal özellikleri ile hareket kabiliyeti konusunda ön plana çıkmakta.

SURENA III, çevresinde bulunan insanlarla sesi ve fiziksel olarak etkileşime girebiliyor ve en önemlisi objeleri ayırt edebiliyor. Hatta bu objeleri analiz eden SURENA III, sahip olduğu işlevli uzuvlar sayesinde farklı türde, yapıda olan objeleri de rahatlıkla kaldırabiliyor. Eğimli zeminler ya da merdiven gibi engeller de SURENA III için geçilmesi oldukça kolay şeyler. 
 
Yani SURENA III'e bir bağlamda Asumo ayarında bir insansı robot olarak bakılabilir. 70 farklı bilim adamının, 4 yıllık bir ortak çalışmasının ürünü olan SURENA III'ün geliştirilme süreçi hala devam etmekte.

Kaynak: Gizmag
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0