• Anasayfa
  • Bilim
  • Tam 4 Kilometre Derinlikte Yaşayan "Hayalet Ahtapot" Keşfedildi!

Tam 4 Kilometre Derinlikte Yaşayan "Hayalet Ahtapot" Keşfedildi!

0
0
0
0
0
Tam 4 Kilometre Derinlikte Yaşayan "Hayalet Ahtapot" Keşfedildi!
Bilim adamları ahtapotların yeni bir türünü keşfetti. 4 kilometre derinlikte yaşayan bu canlı türünün adı "hayalet ahtapot."
Uzay araştırmalarının son hız devam ettiği bu günlerde, gökyüzünde bulunan ve bizden milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan cisimler hakkında epey bilgimiz olduğu söylenebilir. Bu cisimler hakkında bilgimiz olmasına rağmen en derin noktası sadece 11 kilometre olan okyanuslar hakkında neredeyse hiçbir bilgimiz yok. Bu bilgi dengesizliğini gidermek adına sürekli olarak çalışan bilim adamları, okyanus yüzeyinin kilometrelerce altında yaşayan yeni bir ahtapot türü keşfetti.

National Oceanic and Atmospheric Administration'a (NOAA) ait olan "Okeanos Explorer" isimli cihaz sayesinde keşfedilen ahtapot türü, türünün diğer örneklerinden çok daha derinde yaşıyor. Ahtapot türünün keşfini gerçekleştiren Michael Vecchione: "Onu gördüğüm an keşfedilmemiş bir türe ait olduğunu anladım."
 

Hawaii yakınlarında bulunan ahtapot türü, tam 4.3 kilometre derinlikte yaşıyor. Canlıların bu derinlikte yaşayabilmesi hiç kolay değil çünkü ortamdaki ışık seviyesi çok az, yüksek basınç dolaşım ve solunum işlevlerini neredeyse imkansız kılıyor. Bu nedenle "hayalet ahtapot" olarak isimlendirilen bu türün hakkını vermek gerek.

Kaynak: NatGeo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0