Tam 750 Ayaklı Yeni Bir Canlı Türü Bulundu!

3
1
0
0
0
Rusya’da 'Sibiriulus baigazanensis' adında tam 750 ayağı bulunan yeni bir kırkayak türü bulundu.
Uluslararası bir dergi olan Zootaxa’da yayınlanan makalede, toplam 750 ayağı bulunan yeni bir kırkayak türünün bulunduğu açıklandı.

Rusya’nın Güney Sibirya Dağları'ndaki Altay Tabiat Koruma Alanı'nın Baygazan şeridinde araştırmacı Miroslava Sahnevich tarafından keşfedilen Sibiriulus baigazanensis isimli kırkayak, yavaş hareket ediyor olmasına rağmen 750 ayağı sayesinde normal türlerine oranla mesafeleri çok daha kısa sürede katedebiliyor.

Sibirya’da bulunan bu tür, sert doğa koşullarına karşı kendisini özel olarak salgıladığı kostik (sodyum hidroksit) sıvı ile koruduğu özel bir kabuk sistemine sahip. Ayaklarını toprağı kazmak için hızlı bir şekilde kullanabilen Sibiriulus baigazanensis, yumuşak olan karın tarafını olası tehlikelere karşı korumak amacıyla kendisini ani olarak spiral ya da halka durumuna getiriyor. Hayvan biliminde diplopod olarak bilinen kırkayakların bu zamana kadar ki bilinen tür sayısı 7842. Bu hayvanlar, besin ihtiyacını topraktaki bitki artıkları ve bazı canlı bitki türlerinden karşılıyorlar.
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0