• Anasayfa
  • Bilim
  • Büyük Beyaz Köpekbalığının Uyku Hali Gözlemlendi

Tarihte İlk Defa Büyük Beyaz Köpekbalığının Uyku Hali Gözlemlendi!!

0
0
0
0
0
Tarihte İlk Defa Büyük Beyaz Köpekbalığının Uyku Hali Gözlemlendi!!
Bilim insanları, büyük beyaz köpekbalığının uyku halini gözlemlemeyi başardı.
7 metreye kadar ulaşabilen boyları, 1.7 tonluk ağırlığı, hızı, duyuları ve güçlü, dev çenesi ile denizlerin en tehlikeli canlılarından birisi olarak kabul edilen büyük beyaz köpekbalıkları, bilim insanlarının ilgisini çekmeyi başaran ve hala birçok gizem barındıran canlılardan birisi. 

Discovery Channel'ın Shark Week'ine (Köpekbalığı Haftası) özel olarak çalışan bir grup bilim insanı, şu ana kadar kimsenin başaramadığı birşey başardılar. Bir büyük beyaz köpekbalığına verici ve kamera yerleştiren, hayvanın davranışlarını uzun bir süre izleyen bilim insanları, bu hayvanların uyku halini kayıt altına aldılar.

Şimdiye kadar büyük beyaz köpekbalıklarının akşam saatlerinde ne yaptığını bilmeyen bilim insanları, yırtıcının avlandıktan sonra kıyı noktasına yaklaştığını ve suyun üst kısımlarında yüzmeye başladığını keşfettiler. Uyku durumundayken normal hızından çok daha yavaş bir şekilde yüzen ve hem daha fazla oksijen alabilmek, hem de enerjisini yenileyebilmek için akıma karşı ağzını açık tutan büyük beyaz köpekbalığı, suyun dibine batmamak ve boğulmamak için sürekli olarak yüzmeye devam ediyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0