• Anasayfa
  • Bilim
  • TÜBİTAK’ın Projesini İplemediği 10. Sınıf Öğrencisi, 2 Ödül Birden Kazandı

TÜBİTAK’ın Projesini İplemediği 10. Sınıf Öğrencisi, 2 Ödül Birden Kazandı

2
1
0
0
0
10. sınıf öğrencisinin maden ocaklarındaki işçilerin hayatlarını kurtarmaya yönelik geliştirdiği projesi, iki ödül almayı başardı.
TÜBİTAK’ın Liselerarası Proje Yarışması’na almayı uygun görmediği 10. sınıf öğrencisi Tuna Ilgın Kozak’ın projesi, MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülünü kazandı. Tuna Ilgın’ın projesi, maden ocaklarında çalışan işçilerin anlık olarak konumlarının kayıt altına alınmasını ve acil durumlarda müdahale edilmesi için yerlerinin daha kolay saptanmasını amaçlıyor.

TÜBİTAK’ın projesiyle ilgilenmediği Tuna Ilgın, yine de kendisine güvenerek İzmir'deki 5. DOESEF'e ve İstanbul'daki 25. MEF Proje Yarışmalarına başvurdu. DOESEF ile Londra’daki International Youth Science Forum etkinliğinde ülkemizi temsil edecek olan Tuna Ilgın, 25. MEF Proje yarışmasında ise hem Fizik dalında birincilik hem de inovasyon özel ödülünün sahibi oldu.Projesinin hem çıkış nedenini hem de amacını anlatan Tuna, şunları söyledi: "13 Mayıs 2014 tarihinde, Soma'da 301 madencinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan facia karşısında herkes gibi ben de çok etkilendim. Madenden sağ kurtarılan madencinin sözleri beynime kazınmıştı. “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin.” Bu kadar işine sahip çıkarak, inanarak yapan insanların hayatlarının öylece hafife alınması, ölümün bu kadar ucuz olması ve annemin ağlayarak o insanların geride bıraktıklarına üzülmesi projemin çıkış nedenidir.

Projemle madenlerde çalışan işçilerin, anlık olarak konumlarının kayıt altına alınması ve acil durumlarda müdahale edilecek yerlerin daha kolay saptanabilmesini amaçladım. Bunu yapabilmek için öncelikle radyo frekansının da, havada ışık ile aynı hızda yayılması prensibinden yararlanarak mesafeyi ölçme işlemini düşündüm. Sistem yeraltında olduğu için buraya uygun cihazları farklı olarak tasarlamak gerekiyor. Her cihaz aradaki mesafeyi ölçmek için kendi içinde bulunan hassas zaman ölçümünü kullanıyor. Cihazları birbiri ile senkronize etmek çok zor olduğu için mesafe hesaplaması, her cihazın içindeki kendi hassas zaman ölçümüne dayanıyor. Kapalı Alan Konum Belirleme için kullandığım yöntem, gönderilen ve geri dönen sinyaller arasında geçen zamanı ölçerek mesafeyi bulma prensibine dayanır. Bu yönteme Uçuş Zamanı/Time of Flight deniyor.
TÜBİTAK’ta yaşadığı hayal kırıklığının yerini sonradan aldığı ödüllerle bir başarı hikayesine dönüştüren Tuna Ilgın, bu konuyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Çok değerli Fizik öğretmenim Arzu Çıkal ve ailemin desteği ile iki yıldır üzerinde çalıştığım TOF/Uçuş Süresi ile Maden içinde konum belirleme projemle bu yılın başında TÜBİTAK Liselerarası Proje Yarışmasına başvurdum. Ancak sergilenmeye bile değer görülmedi projem. Böyle güncel ve hayat kurtarıcı olabilecek bir projenin olumsuz karşılanması karşısında hem şaşırdım, hem de üzüldüm.

Fakat ben projeme inanıyordum, öğretmenim de bana. Pes etmedik ve İzmir'de 5. DOESEF'e ve İstanbul'da 25. MEF Proje Yarışmasına başvurduk. DOESEF sonunda London International Youth Science Forum etkinliğinde projemi temsil edeceğim. DOESEF'te yaşadığım deneyimler ile birlikte biraz da üzerimdeki acemiliği atmanın verdiği güvenle 25. MEF Proje yarışmasında Fizik dalında hem birincilik, hem de inovasyon özel ödülüne layık görüldüm. Adım söylenip sahneye çıktığımda heyecandan daha çok mutluluk hissettim. Kocaman gülümsemek istedim, ama yapamadım.
” 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak da düşüncelerini açıklayan Tuna Ilgın, “Bize 19 Mayıs'ı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarının ve vatanımız için canlarını feda eden, cephede savaşan erimizden, kundağındaki bebeği ile mermi taşıyan annelerimize kadar herkesin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Atatürk'ün dediği gibi “Bütün ümidim gençliktedir. Her kafanın anlamakta aciz olduğu yüksek bir varlıktır gençlik.” sözünü hatırlatarak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı da kutluyorum” dedi. Bizler de kendisini Webtekno ailesi olarak gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz."

Kaynak: Sözcü
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0