TÜBİTAK'tan Uzay Aracı Geliyor: THOR

1
0
0
0
0
​TÜBİTAK, Türk uzay bilimi açısından önemli bir işin altına imza atmaya hazırlanıyor. TÜBİTAK’ın THOR adını verdiği proje, hipersonik bir taşıma aracı olacak.
TÜBİTAK, Türk uzay bilimi açısından önemli bir işin altına imza atmaya hazırlanıyor. TÜBİTAK’ın THOR adını verdiği proje, hipersonik bir taşıma aracı olacak.

Türkiye’nin uzayla ilgili gelişmelerden geri kalmasının önüne geçecek olan bu proje, en azından ucundan köşesinden tutunmamız için önemli bir gelişme. 

Bir mekik olan THOR’la ilgili faaliyetlerin başlandığını belirten TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim insanları, mekiğin uzay araçları ve hipersonik aşıma araçlarının atmosferden rahat geçiş yapılmasını sağlayacağını belirttiler. Yüksek ısıdaki atmosfer geçişlerinde uzay araçlarındaki sürtünmeden kaynaklanan ısınmaların minimuma indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.Adını mitolojinin en büyük tanrısı olarak bilinen ve aynı isimle film serisi olan THOR’dan alan projede ‘ısıl koruma tekniği’ baz alınacak. Burun ve kanatlarının yüksek ısıya maruz kaldığı uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR, hem uçuş performansının artırılması hem de atmosferdeki geçişin daha sorunsuz olmasını sağlamak için yeni projeler geliştirecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0