• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Bilim Adamları, Parkinsona Neden Olan Beyin Bozukluklarını Araştıracak!

Türk Bilim Adamları, Parkinsona Neden Olan Beyin Bozukluklarını Araştıracak!

0
0
0
0
0
Bilkent Üniversitesi sahip olduğu bir grup bilim insanı ile parkinson hastalığının nedenleri üzerinde çalışmalar yürütmeye başladı.
Teknolojinin gelişimi, tıpta da gelişmelerin yaşanmasını ve doğal olarak insanların yaşam kalitesinin artmasını sağlıyor. Dünya ülkeleri arasında bu bilim dalına en az bağışta bulunan ülkeler arasında olsakta bu durum araştırmalara başlamamak için bir sebep değil. 

Bilkent Üniversitesi, kadrosunda bulunan bir grup bilim insanı ile insan beyni üzerinde araştırmalara başladı. Bu araştırmalar, insan beyninin kontrollü hareketleri kontrol eden bölümü üzerinde yoğunlaşacak. Böylece bazı insanlarda bulunan hareket bozuklukları ve kontrol sorunları yardımıyla, parkinson hastalığının (insanın sahip olduğu uzuvların kontrolsüz şekilde titremesi, Muhammed Ali'nin sahip olduğu hastalık) köküne inmeyi ve hastalığa neden olan etkenleri bulmayı umuyorlar.Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü (UNAM) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Begüm Tekinay, yaptığı açıklamalarda kurulan araştırma merkezinin Avrupa ve ABD'de bulunan araştırma merkezlerine benzediğini ve yapılan araştırma programının aynı şekilde olduğunu bildirdi. Proje dahilinde, rahatsızlığı yaşama ihtimali normalden fazla bulunan 75 aile üzerinde araştırmalar yapılacak.

Araştırmalar yeni başlıyor, umarız proje başarıyla sonuçlanır ve milyonlarca insan beklediği tedaviye kavuşur.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0