• Anasayfa
  • Bilim
  • Türk Bilim Adamları Tamamen Yerli Yapay Kan Üretti!

Türk Bilim Adamları Tamamen Yerli Yapay Kan Üretti!

2
2
0
0
0
Türk bilim adamları, dünyanın  pek çok ülkesinde üretilmeye başlanan yapay kan üretimini ülkemizde de yapmayı başardı.
Türk bilim adamlarının elde ettiği başarılar, 2016 yılında da hız kesmeden devam etmekte. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar sonucu araştırmacılar yapay kan üretmeyi başardı. Üstelik üretilen bu yapay kan, tüm kan grupları ile uyumlu durumda.

Başta Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) olmak üzere Anadolu, Kars Kafkas ve Dicle üniversitelerinin de bulunduğu, ayrıca bir Teknopark Şirketi olan Bionkit Biyo-Nana Kimya Teknolojileri Mühendislik-Danışmanlık'ın desteklediği proje kapsamında hemoglobin bazlı yapay kan üretiminde ön çalışmalar başarı ile tamamlandı. Projede farklı disiplinlerden 8 önemli temel araştımacı da görev aldı.Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Adnan Ayhancı'nın konu ile yaptığı açıklamalar şu şekilde; 

''Hemen verilebilecek bir ürün, kan yerine geçebilecek alyuvar fonksiyonu gösteren bir ürün. Dolayısıyla hayat kurtaracak bir sıvı. Kan bankalarında kan alındıktan sonra bir aydan fazla saklanamaz, hemen bozulur. Oysa yapay kanı ürettikten sonra bir sene saklayabiliyoruz. Özellikle son zamanlardaki AİDS hastalığını ve diğer birtakım kan yoluyla bulaşan hastalıkları düşünürsek, yapay kan ile bunların önüne geçmiş olacağız. Son olarak istediğimiz kadar yapay kanı hızlı ve daha ucuz üretebileceğiz''Üretilen bu yapay kanın en önemli özelliklerinden biri, bütün kan grupları ile uyumlu olarak kullanılabilmesi. Ürettikleri yapay kanı, kan grubuna bakılmaksızın herkese verilebileceğini söyleyen Ayhancı, bu sayede kan ihtiyacının dışarından karşılan zorunluluğunun önüne geçileceğini, ayrıca ülkenin ihtiyacı olan hemoglobin bazlı kan stoğunu kendimizin sağlayacağını da vurguladı.

TÜBİTAK'a sunulan projenin ön çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlanmış durumda. İlerleyen süreçte araştırmacıların hedeflediği noktaya gelinir ve gerekli ortam sağlanırsa 1 litrelik kan, yaklaşık bir saatte üretilebilecek. Başta AIDS olmak üzere kan yoluyla bulaşan hastalıklara önemli bir çözüm sağlaması beklenen proje, kana duyulan ihtiyacın da ciddi oranda karşılaşanmasını sağlayacak. Bir ESOGÜ öğrencisi olarak proje kapsamında görev alan herkesi tebrik ederim.

Kaynak: Eskişehir.net
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0