• Anasayfa
  • Bilim
  • Canan Dağdeviren, Fizik Profesörü Hawking ile Buluştu!

Harvard Genç Akademi Üyesi Canan Dağdeviren, Dünyaca Ünlü Fizik Profesörü Stephen Hawking'i Ağırladı!

1
0
0
0
0
Harvard Genç Akademi Üyesi Canan Dağdeviren, Dünyaca Ünlü Fizik Profesörü Stephen Hawking'i Ağırladı!
Ülkemizden Harvard Genç Akademi Üyeliği'ne seçilen ilk isim olan, MIT tarafından hazırlanan 35 Yaş Altı Mucitler Listesi'ne girmeyi başaran bilim insanı Canan Dağdeviren, dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking ile buluştu.
Ülkemizin yetiştirdiği bilim insanlarının başarısı hepimizi gururlandırıyor. Bu değerli isimlerden birisi de genç yaşında birçok önemli bilimsel başarıya imza atmış fizik mühendisi Canan Dağdeviren. Bugüne kadar birçok başarısıyla gündeme gelen Dağdeviren, birkaç gün önce dünyaca ünlü fizik profesörü Stephen Hawking’i Harvard Society’de ağırladı. Bu önemli buluşmanın konusunu ise kendisinin, ALS hastası Hawking için geliştirdiği bir yeni cihaz oluşturdu.

 Sosyal Medya Sayesinde Haber Oldu!

İki bilim insanının buluşmasına ait bir fotoğraf Canan Dağdeviren’in Twitter hesabından paylaşıldı ve kısa sürede sosyal medyada yankı buldu. Bu tür haberleri anaakım medyada ya da ajanslarda görme şansımız pek olmuyor. Neyse ki, sosyal medyanın gücü sayesinde önemli gelişmelerden haberdar olabiliyoruz. Biz de Webtekno olarak, ülkemizde bu tür konuların gündem olması temennisiyle bu haberi sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıdaki başlıklar altında Türk bilim insanı Canan Dağdeviren’in başarılarını bulabilirsiniz.

 Canan Dağdeviren Kimdir?

4 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul'da doğan Canan Dağdeviren,  2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden mezun oldu. 2009 yılında Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC'da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik âletler üzerine çalışmalar yaptı. 

 Canan Dağdeviren'in Önemli Başarıları

- Forbes dergisinin ‘30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesine girdi.
- Harvard Üniversitesi’nin "Genç Akademi Üyeliği’ne (Junior Fellow of Harvard) seçildi. Türkiye'den bu göreve getirilen ilk kişi oldu.
- MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı.
- Illinois Üniversitesi İnovasyon Ödülü kazandı. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0