• Anasayfa
  • Bilim
  • Türkiye’den 3 Lise Öğrencisi, ABD’deki Uzay ve Roket Merkezi’nde Eğitim Aldı!

Türkiye’den 3 Lise Öğrencisi, ABD’deki Uzay ve Roket Merkezi’nde Eğitim Aldı!

1
0
0
0
0
Honeywell Leadership Challenge Academy’nin (HLCA) ikinci kez düzenlediği burs programına Türkiye’den kabul edilen 3 lise öğrencisi, çeşitli alanlarda eğitim aldı.
Honeywell’in ABD Uzay ve Roket Merkezi ile birlikte düzenlediği ve her yıl yüzlerce öğrencinin eğitim almasına olanak sağladığı programa, bu yıl Türkiye’den 3 lise öğrencisi katıldı. Öğrencilerin aldığı eğitimler matematik, teknoloji ve mühendislikle alakalı.

İki hafta sürmesine rağmen her yıl dünya genelinde yüzlerce öğrencinin başvurduğu program için değerlendirmeler yalnızca eğitim alanıyla sınırlı değil. Öğrencilerin akademik bilgileri dışında sosyal faaliyetlere olan katılımlarının da değerlendirildiği program, 20 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında, ABD Huntsville’deki ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde yapılıyor.

Amaçlarının, geleceğin mühendislerini ve bilim insanlarını yetiştirmek olduğunu söyleyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, açıklamalarına şu şekilde devam etti, “Amacımız bugünün öğrencilerine, sorunlara çözüm üreten ve hayat kalitesini iyileştirmek üzere çalışan geleceğin mühendisleri ve bilim adamları olmaları için ilham kaynağı olmak. Programa Türkiye’den katılan bu özel öğrencilerin liderlik becerilerine olan güvenin gelişmesine ve gelecekteki kariyer planlamalarını şimdiden yapmalarına yardımcı oluyoruz.Öğrencilerin en fazla heyecan duyduğu mesleklerin bilim, teknoloji ve matematik olduğunu söyleyen Geniş, “Program sırasında öğrenciler, kendi model roketlerinin tasarımı, yapımı ve test edilmesi gibi süreçleri kapsayan takım kurma çalışmaları ile astronot eğitimi, roket fırlatılması ve ayda yürüme simülasyonları gibi pek çok benzersiz aktiviteye katılıyor ve bilimsel deneyler yapıyorlar” şeklinde konuştu.

ABD’de eğitim alan öğrencilerimizden bir tanesi TED Koleji’nden Mert Çetingül. Bu programın kendisine akademik kariyeri dışında birçok faydasının dokunduğunu, daha önce hiç tanışmadığı kişilerle takım çalışması yapabildiklerini söyleyen Çetingül, “Bu akademi, uzay, teknoloji ve liderlik hakkında bilgilenmemi sağladığı gibi, dünyanın dört bir yanından gelen farklı kültürlerden insanlarla birlikte çalışma fırsatı verdi” açıklamasında bulundu. Diğer bir öğrenci olan Özel Koç Lisesi’nden Vedat Bingöl ise “Oldukça yoğun ve eğlenceli bir kamptı. Yeni insanlarla tanışma ve çalışma imkanımız oldu. Ayrıca uzay kampı sayesinde astronomiye de ilgim arttı ve meslek olarak düşünmeye başladım. Hedeflerim bu program sayesinde kesinleşti” dedi.


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0