• Anasayfa
  • Bilim
  • Uzmanların Fiyat Biçemediği Yeni Bir Madde Keşfedildi: "Opalleşmiş İnci" !

Uzmanların Fiyat Biçemediği Yeni Bir Madde Keşfedildi: "Opalleşmiş İnci" !

0
0
0
0
0
Avustralya'daki bir madeninde opalleşmiş inci bulundu. Yeni keşfedilen bu maddenin değer biçilemeyecek kadar değerli olduğu anlaşıldı.
Yerin metrelerce altında bulunan madenlerden birisinde, sadece denizlerde bulunabilen incilerden birisini bulsaydınız ne düşünürdünüz? Muhtemelen komik olmayan, mantıksız bir şakaya kurban gittiğinizi. Ancak Avustralya'da yaşanan ve çoğu kişinin anlamlandıramadığı bu olay, bir opal madeni sahibine hayal edebileceğinden çok daha değerli bir madde kazandırdı.

Bu ilginç olay, Kuzey Avustralya'nın opal bölgelerinden birisi olan Coober Pedy'de yaşandı. Yerin metrelerce altında bulunan opal madeni, bundan yaklaşık 10 sene önce ilginç bir taşın bulunmasıyla birlikte gündeme gelmişti. Bulunan bu taşın ne olduğu bilinmiyordu ve opale benzeyen, ancak çok daha farklı bir yapıya sahip olan bu taş yıllar boyunca incelendi. Uzun bir çalışmanın ardından "opalleşmiş inci" olduğu anlaşılan bu madde, 2015 senesinde Kuzey Avustralya Muzesi'ne sergilenmek amacıyla gönderildi. Türünün ilk ve tek örneği olan bu madde, sergide büyük dikkat çekmeyi başardı ve Australian Nuclear Science and Technology Organisation'da bulunan araştırmacılar tarafından incelenmek amacıyla ödünç alındı.Opalleşmiş inci adı verilen bu maddenin nasıl oluştuğu konusundaki sorulara cevap veren Ben Grguric (2015 senesinde düzenlenen serginin bilim adamlarından birisi): "Bu bölge 65 milyon yıl önce sular altındaydı. Bu tarihlerde suyun altında olan opal madenine bir şekilde girmeye başarmış olan inci, senelerce burada kalmış ve opallerle birlikte değişime uğramış. Kendine yeni bir dış katman üreten inci, bir süreden sonra opalleşmiş inci adını verdiğimiz maddeye dönüşmüş. Madende çalışan işçiler UV ışığında parlayan her türlü taşı topluyorlar, bu taşlar çok küçük olsa da alıyorlar. Opalleşmiş incinin de bu şekilde bulunduğunu düşünüyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

Sadece birkaç milimetre büyüklüğünde olan opalleşmiş inci, bu küçük boyutlarına rağmen dünyanın diğer tüm madenlerinden çok daha pahalı. Şimdi araştırmacılar, opalleşmiş incinin oluşum sürecini anlamaya çalışıyorlar.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0