Vampirler Toplansın: Kan İçmek Güvenli veya Yararlı mıdır?!

33
4
4
3
1
Kan içmenin güvenli ve yararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Eğer böyle bir niyetiniz var ise öncelikle haberimize göz atmanızı öneririz.
Birkaç senedir oldukça popüler olan vampirizm ve vampirler, Twilight izleyen genç kızların hayallerini süslemeye devam ediyorlar. Peki vampirlerin en önemli özelliklerinden birisi olan kan içmek, gerçekten güvenli ve faydalı mı?

2011 senesinde Texas'ta oldukça ilginç bir olay yaşanmış. Basın tarafından açıklanana göre 19 yaşındaki Lyle Bensley isimli adam, birlikte kaldığı sevgilisine saldırmış ve sevgilisinin boynunu ısırmış. Sevgilisinden kurtulmayı başaran kadın hemen polisi aramış ve sevgilisinin yakalanmasını sağlamış. Polise olayın aslını anlayan Lyle, kendisinin yüzyıllardır yaşayan ve yaşamına devam edebilmek amacıyla kana ihtiyaç duyan bir vampir olduğunu iddia etmiş. Tabii ki bu 'geçerli' açıklama onun ceza almasını engellememiş. Artık elimizde canlı bir vampir olduğu için kan içmenin ne gibi sonuçları olabileceğini açıklayabiliriz.Kan besin konusunda oldukça zengindir ancak vücuttaki tüm organları beslediği için saldırılara açık ve tehlikelidir. Bazı durumlarda kan, hastalık yapan organizma olarak isimlendirebileceğimiz patojenlere sahip olabilir. Eğer bir bardak (veya bir şişe, canınız ne kadar çekiyorsa) kana sahip olsaydınız ve bu kanda patojen bulunmadığından emin olsaydınız, bu durumda çok daha farklı bir değerlendirme yapılabilirdi.

Yaşamımız için son derece önemli olan bu sıvı, içildiği durumlarda zararlı değildir ama sık tüketilmesi durumunda zehirlenmeye neden olabilir. Bunun öncelikli nedeni kanda çok fazla miktarda demir bulunmasıdır. Eğer kendi kanınızı bir kez olsa da tatma şansını bulduysanız, kanın demirden farkı olmadığını anlamışsınızdır. Vücudumuz için son derece gerekli olmasına rağmen kan tüketimiyle birlikte çok fazla birikecek olan demir, bir noktadan sonra 'haemochromatosis' ismi verilen hastalığa neden olur. Fazla miktarlarda demir alımında görülen bu hastalık karaciğer sorunlarına, akciğerde sıvı birikmesine, susuzluğa, düşük kan basıncına ve sinir hastalıklarına neden olur. Demirin kötü etkileri göz önüne alındığında söylenebilecek tek şey kan içmenin iyi bir fikir olmadığıdır.


(Joker ramazan şerbeti içerken)

Tüm bu durumlara rağmen sadece Amerika'da bile yüzlerce kişinin kan içtiği bilinmektedir. Bu konuda araştırma yapan ve BBC'ye röportaj veren John Edgar Browning, kan içen kişilerin bazılarında demir eksikliği göründüğünü ve bazı kişilerinde bol demirli ve oksijenli bu sıvının onlara güç verdiğini belirttiklerini söylemiş. Tabii ki John'a söylenen nedenlerin doğru ve geçerli nedenler olabilme şansı var. Yine de böyle durumlarda bile kanın çok nadir tüketilmesi gerekirdi. Çünkü kanı zehirli kılan en önemli etkenlerden birisi olan demirin vücuttan atılması son derece zor ve zaman alan bir işlem.
33
4
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
33
4
4
3
1