• Anasayfa
  • Bilim
  • Volkanik Adaların Çıkışını Gösteren 3D Harita Çizildi

Volkanik Adaların Çıkışını Gösteren 3D Harita Çizildi

0
0
0
0
0
Volkanik Adaların Çıkışını Gösteren 3D Harita Çizildi
Volkanlardan fışkıran lavın Dünya’nın merkezine yakın bir yerlerden yükselen magma olduğu artık biliniyor; ancak nasıl bir rota izleyerek geldikleri kısa bir süre öncesine kadar hala soru işareti idi.
Nitekim Berkeley Üniversitesi’nin artık bu soru için verebileceği bir cevabı var ve bu cevabı da sismik hareketleri takip ederek elde ettikleri şimdiye kadar çizilmiş olan ilk 3D harita sayesinde elde ediyorlar ki bu haritanın özelliği, Dünya’nın yüzeyinde bir yerler göstermesi değil, Dünya’nın içinde sismik hareketleri ve magmanın izlediği yolu göstermesi.

Magmada eriyik halde bulunan kayaçların, çekirdekten başlayarak Dünya’nın yüzeyinde bulduğu volkanik çıkış noktaları olan çatlak ya da deliklere ulaşmak için izlediği yolu gösteren bu harita, gezegenimizdeki volkanik adaların da (Pasifik Okyanusu’nda yer alan Hawaii adaları gibi) nasıl oluştuklarını açıklıyor.

Magma akışı hakkındaki ilk kesin kanıtımız olmasına rağmen elbette yerçekimini algılayabilen uydular sayesinde bu haritalar yakın gelecekte çok daha detaylı hale gelecektir; ancak bilim adamlarını Dünya’nın yüzeyi hakkında bildikleri kadarını yer kabuğunun altı hakkında bilmediği de bir gerçek.

Bu gibi çalışmalar sayesinde ise artık tamamen bir bilinmez olmaktan çıkarak hakkında bir şeyler söyleyebildiğimiz bir yer haline geliyor, magma ve çekirdek de.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0