• Anasayfa
  • Bilim
  • Vücudumuza Yerleştirilen Bir Cihazla Acı Hissi Yok Edilebilir!!

Vücudumuza Yerleştirilen Bir Cihazla Acı Hissi Yok Edilebilir!!

2
1
0
0
0
Bilim adamlarının üzerinde çalışmalar sürdürdüğü bir cihaz, farelerin vücutlarında acı hissini yok etmek amacıyla kullanıldı ve başarıya ulaştı. Cihazın insanı nasıl etkileyebileceği düşünülüyor.
Gelişen teknolojinin hayatlarımızı kolaylaştırdığı ve bir o kadar da karmaşık hale getirdiğini hepimiz kabul ederiz. Teknolojinin gelişimi, olayların köküne inilmediği zaman yararlı olarak görülebilir ancak bazı insanlar teknolojinin kötü gelişmelere yol açabileceğine ve hayatımızın her alanına girmemesi gerektiğine inanıyor. Bu gibi fikir ve görüşlere katılamayan araştırmacılar, çoğu insanın şiddetle karşı çıktığı insan vücudunda teknolojik cihazların kullanılması konusundaki çalışmalarına devam ediyorlar.

Washington University School of Medicine araştırmacıları tarafından insanın en önemli hislerinden birini, acıyı kontrol edebilecek olan bir cihaz geliştirildi. Araştırmacılar tarafından üretilen bu cihaz, denek farelerin ana sinir demetlerine yerleştirildi ve kablosuz bağlantı ile aktif hale getirilip farelere kasıtlı olarak acı sinyalleri verilmesini sağladı. Ana sinir demetlerine yerleştirilmiş olan bu cihaz, canlı vücutlarındaki iletişimi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan elektrik dalgalarını taklit ediyor ve yapay bir duygu oluşmasını sağlıyor.Araştırmacılar tarafından şimdilik sadece acı verebilmesi amacıyla geliştirimiş olan bu cihaz, teorik olarak "acı var" duygusunu üretebildiği için bu duygunun oluşmasını da engelleyebilir. DNA olarak insanla neredeyse aynı DNA yapısına sahip olan zavallı farelerin vücutlarında denenen bu cihaz, araştırmacıların teorisiyle üretilecek olan ve acıyı kesen cihazdan sonra insanlar üzerinde denenmeye başlayabilir.

Kaynak: ScienceDaily 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0