• Anasayfa
  • Bilim
  • Vücutta Bulunan Nanopartiküller Elektrik Alanıyla Temizlenecek!

Vücutta Bulunan Nanopartiküller Elektrik Alanıyla Temizlenecek!

0
0
0
0
0
Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı yeni bir teknik sayesinde vücutta bulunan nanopartiküller, kan hücrelerinin etkilenmediği bir şekilde elektrik alanıyla temizlenecek.
Son dönemlerde tıp alanında çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Bu ilerlemelerin sebepleri, teknolojinin gelişiyor olması ve bu gelişimin insan sağlığını direkt olarak etkileyebilmesi. Gelişen teknolojiyle birlikte kullanmaya başladığımız ve çoğu insanın hayatını kurtaran teknolojilerden birisi olan nanopartikül teknolojileri, modern tıpta hasların kan akışını temizlemek veya organlara ulaşmak gibi amaçlarla kullanılıyor. Bu küçük parçacıkların şu ana kadar gerçekleştirdiği birçok işe yarar şey var ancak gerçekleşme konusunda zorluk çektikleri şeyler de yok değil.

Nanopartiküller içerisine katıldığı sistemde kendi görevlerini yerine getirebilmek amacıyla sürekli olarak salınıp dururlar. Bu sonsuz döngüde yapılma nedenlerini gerçekleştirebilmek adına sabırlıca dolanan bu minik cisimler, görevlerini tamamladıktan sonra bu görevin tamamlandığını ve geri dönmeleri gerektiğini anlayabilecek kadar gelişmiş değiller. Bu nedenle eğer herhangi bir hastanın dolaşım sistemine nanopartikül enjekte edilmişse, o nanopartiküller orada kalır. Vücudun dolaşım sisteminden atılması gereken bu cisimler, çok zahmetli bazı operasyonlarla uzun sürede vücuttan temizlenebiliyor.


(Cihazın bozuk paraya oranla büyüklüğü)

Kaliforniya Üniversitesi'nde görevli olan araştırmacılar tarafından yeni geliştirilen bir teknik, bu işlemi son derece kolaylaştıracak. Bu yöntemde kullanılan minik bir cihaz yardımıyla kanın içerisinde bulunan nanopartiküller, elektrik alanına yakalanıyor ve bu alanlara doğru çekiliyor. Bu elektrik alanlarından etkilenmeyen diğer kan hücreleri, işlemin sadece nanopartiküller üzerinde işe yaramasını sağlıyor. İlerleyen senelerde bu temizleme yöntemi sayesinde nanopartiküllerin kullanım alanları artacaktır.

Kaynak: Gizmag 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0