• Anasayfa
  • Bilim
  • X-Ray Cihazlarının Telefonları ve Laptopları Bozduğu İddia Edildi!!

X-Ray Cihazlarının Telefonları ve Laptopları Bozduğu İddia Edildi!!

0
0
0
0
0
Bazı iddialara göre hava alanlarında bulunan X-Ray cihazları, çantada bulunan telefonları ve laptopları bozabiliyor. Peki bu iddia ne kadar doğruluk payına sahip?
Hava alanlarında, alışveriş merkezlerinde, büyük binaların girişinde ve tren garı gibi yerlerde bulunan X-Ray cihazları, bu alanlarda taşınan çantaların içerisini kontrol etmek amacıyla kullanılıyor. Radyoaktif olan ışınlar gönderen X-Ray cihazı, çarptığı cisimlerin ne kadar yoğun olduğunu görüntüleyerek çantaların içerisindeki eşyaların bulunmasını sağlıyor. Yoğun, yani sert olan maddelerden geçemeyen X-Ray ışınları, bu maddelerin görüntüde belli olmasını sağlıyor ve maddenin şeklini ortaya çıkartıyor.

X-Ray ışınlarının oldukça kullanışlı olduğu ortada ancak internet ortamında X-Ray cihazları hakkında bazı söylentiler var. İddiaya göre bu ışınlar elektronik cihazları (telefon, tablet, bilgisayar gibi) bozan bazı yan etkilere sahipler. X-Ray ışınına maruz kalan elektronik cihazlardaki bozulmalar, bazı kişilerin cihazlarını X-Ray'e sokmamak istemesine neden oluyor. Bu iddianın ne kadar doğru olduğunu X-Ray'in kanıtlanmış etkilerini inceleyerek ortaya çıkartacağız.X-Ray ışınları "iyonize eden" radyasyon türüne dahildir. İyonize eden radyasyon ışınları, atomlarda bulunan elektronların bazılarını kopartabilme veya atoma yeni elektron bağlayabilme enerjisine sahiptir. Bu ışınlara maruz kalan biyolojik maddeler, DNA yapısındaki değişimlerden ötürü bozulmaya başlarlar. Yeteri kadar X-Ray ışını almasının ardından tamamen bozulan DNA, bir yerden sonra kendini yenileyemez hale gelir ancak X-Ray ışınlarının sadece birkaç saniyede bu kadar büyük bir zarar vermesi mümkün değildir. X-Ray ışınlarının iyonize etme etkisinin elektronik cihazlara zarar verebilmesi için bu cihazlarda da DNA yapılarının bulunması gerekiyor. Veya en azından çalışıyor halde olmalılar ki bir etkileşim olabilirsin. Yani X-Ray ışınları, çantanın içerisinde bulunan elektronik cihazlarınıza hiçbir zarar vermez. Buna depolama cihazları, kameralar ve diğer elektronik cihazlar da dahil.

Sonuç olarak X-Ray ışınlarından sakınmanıza gerek yok fakat aynı şeyi MRI makinesi ve metal dedektörü için söyleyemeyeceğim. Eletkronik cihazlarınızı, bu cihazlardan (özellikle MRI makinesinden) kesinlikle uzak tutmalısınız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0