• Anasayfa
  • Bilim
  • Xerox ve IBM: İlerleyen Yıllarda Düşünce Gücüyle Çalışan Mobil Cihaz ve Uygulamalar Gelecek

Xerox ve IBM: İlerleyen Yıllarda Düşünce Gücüyle Çalışan Mobil Cihaz ve Uygulamalar Gelecek

0
0
0
0
0
Xerox ve IBM’de görevli bilim insanları, ilerleyen yıllarda beyin sinyallerini algılayarak düşünce gücü sayesinde nesnelere komut vermemizi sağlayacak mobil cihaz ve uygulamaların geleceğini duyurdular.
Xerox ve IBM, dünyanın en büyük ve gelişmiş teknoloji şirketleri arasında yer alıyorlar. Şirketin Hindistan’daki Ar-Ge ve Teknoloji Enstitüsü’nde görevli olan Sumit Soman ve Siddharth Srivastava, “Gelişmiş Beyin Bilgisayar Arayüzleri (BCI)” adındaki bilimsel bir makaleyi sundular. ‘Düşünce gücüyle komut vermemizi sağlayacak bir mobil cihaz ya da uygulama geliştirilebilir mi?’ sorusuna cevap arayan bilim insanları, Elektroensefalografi (EEG), İnsan Bilgisayar Etkileşimi (HCI) ve Beyin Bilgisayar Arayüzü (BCI) alanlarında yapılacak çalışmalar sonucunda böyle bir teknolojinin kullanılabilir olacağını öngörüyorlar.


 

 Aranacak kişiyi rehberden düşünce gücüyle seçmek

Sumit Soman ve Siddharth Srivastava’nın ortak yayınladığı makalede, kafaya takılıp beyin komutlarını iletmeyi sağlayan Emotiv adındaki teknolojik cihazla kullanılan Neurophone sisteminin, düşünce gücüyle komut verebilen uygulamalar için örnek olabileceği belirtildi.

Emotiv aparatları ve iPhone kullanılarak telefon rehberinde bulunan jişilerin düşünce gücü yardımıyla aranmasını sağlayan sistemin işleyişi ise şu şekilde: Rehberinizdeki kişilere ait olan fotoğraflar, hızlı bir şekilde gösteriliyor. Aramak istediğiniz kişinin fotoğrafını gördüğünüzde, beyninizden yayılan P300 sinyalleri algılanıyor ve telefona dokunmadan aramak istediğiniz kişi arayabiliyorsunuz.


 

 Düşünceyle komut vermede konsantrasyon çok önemli

Xerox, IBM ve Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde görevli olan bilim insanlarının ortak açıklamasına göre düşünce gücüyle yapılan bu benzeri işlemlerin başarıyla sonuçlanması için, kişilerin bu olaya tamamen konsantre olması gerekiyor. Yani farklı bir şeyle meşgul olunduğu sırada düşünce gücüyle komut verilse dahi sonucunun başarılı olma olasılığı oldukça düşük.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0