• Anasayfa
  • Bilim
  • Yakında "Anti Madde İtiş Sistemi" Kullanan Araçlarla Karşılaşabiliriz!

Yakında "Anti Madde İtiş Sistemi" Kullanan Araçlarla Karşılaşabiliriz!

1
0
0
0
0
İki bilim adamı, anti madde itiş sistemi üretebilmek adına Kickstarter'da bağış toplamaya karar verdi. Anti maddenin ne olduğu, ne kadar pahalı olduğu ve Dünya'yı nasıl yok edebileceğini yazımızda belirttik.
Klasikleşmiş serilerden birisi olan Star Trek'i izleyenler bilir, bu seride çoğunlukla kullanılan "Enterprise" isimli geminin anti madde kullanarak itiş sağlayan bir motoru vardır. Bu motorun ürettiği itiş gücü, sıradan roketlere göre çok daha fazladır ve çok uzun süre itiş gücü sağlayabilir. Star Trek'ten esinlenerek anti madde motorunu üretmek isteyen Gerald Jackson ve Steven Howe, bu işe tam 13 yılını vermiş bilim adamları.

13 sene boyunca anti madde üzerinde çalışmalar yapan Jackson ve Howe, anti maddenin enerji üretmek amacıyla kullanılabileceğini savunuyorlar. Bu düşüncelerini NASA'ya ve NASA benzeri kurumlara taşımış olan ikili, bir türlü onay alamamış ve düşünce tarzlarının doğru olduğunu ispatlayamamış. Başvurdukları kurumlardan elleri boş dönmekten sıkılan ikili, kendi projelerini kendileri geliştirmek adına Kickstarter'da bağış toplamaya karar vermişler.Çalışmalarını geliştirmek ve kendilerini ispatlayabilmek için 200.000 dolar toplamayı hedefleyen ikilinin Kickstarter projesinden (projenin linkini bağış yapamayasınız diye paylaşmıyorum) çok daha merak uyandırıcı bir sorunu var: Anti maddeyi nasıl kullanacak?

Bilmeyen okuyucularımıza bu sorunun ne kadar ciddi olduğunu anlatabilmek için öncelikle anti maddeyi açıklayalım. Anti madde, normal maddelerden çok daha farklı bir yapıya sahiptir. Normal maddelerin atomlarının merkezinde pozitif yük taşıyan protonlar bulunur ve çekirdeğin dışında negatif yüklü olan elektronlar yer alır. Anti madde ise çekirdeğinde negatif yüklü protonlar barındırır ve çekirdek dışında gezinen elektronlar pozitif yüklüdür. Anti madde ve maddenin bir araya gelmesiyle ortaya çok büyük miktarda enerji çıkar. Anti madde ile normal maddenin birleşmesi o kadar büyük bir enerji açığa çıkartır ki, hesaplamaları yapan Jackson ve Howe'un söylediğine göre küçük bir uzay gemisi, sadece 17 gram anti madde sayesinde 4.37 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri'ye 40 yılda ulaşabilir. Yani geminin hızı, ışık hızının 10'da 1'i olur.Bugüne kadar Fermilab ve CERN'ün çeşitli deneylerle anti madde üretme girişimde bulunduğunu biliyoruz ancak yaratıldığı an herhangi bir madde ile tepkimeye giren anti madde, çok kısa bir süre hayatta kalabilmesi nedeniyle çaydanlığı ısıtacak kadar enerji bile toplayamıyor. CERN'ün yaptığı anti madde deneylerinden bahseden bir dergi, yayınlanan yazıda anti maddenin sadece bir gramının üretilebilmesi için milyarlar dolarlara ihtiyaç duyulduğundan bahsetmişti ("millions of billions of dollar" tabirini tam olarak Türkçe'ye çevirebilecek birisi aranıyor). Tüm bu para, üretim sırasında harcanan 25.000.000.000.000.000 kilowatt elektrik enerjisi için gerekli olacaktır. Eğer tüm bu sorunlar çözülebilir ve istenildiği kadar anti madde üretilebilirse, geriye sadece tek bir sorun kalıyor: Tüm gezegeni etkileyebilecek bir nükleer bomba etkisi.Anti madde hiçbir madde ile temas etmemelidir. Eğer böyle bir maddeyi cam kavanoz içerisinde saklamayı denerseniz, anında gezegeni yok edersiniz. Hava da dahil olmak üzere hiçbir maddenin olmadığı bir ortamda muhafaza edilmesi gereken anti madde, sarsıntılı kalkışlar yapacak olan bir uzay gemisine yüklenmek için çok tehlikeli. Muhtemelen NASA gezegenimizi yok etmek istemediği için Jackson ve Howe'un projesini reddetti.

Gerald Jackson ve Steven Howe'un söylediğine göre anti madde kullanan bir uzay gemisi 20-30 sene içerisinde üretilebilir. Yani eğer onlar bu teknolojiyi geliştiremezse, başka bilim adamları geliştirebilir.

Kaynak: DigitalTrends 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0