Yapay İnek Sütü Önümüzdeki Yıl Piyasada

0
0
0
0
0
Yapay İnek Sütü Önümüzdeki Yıl Piyasada
Genetiği değiştirilmiş organizmalardan epeydir söz etmiyorduk; ama elbette bizim söz etmiyor oluşumuz birilerinin laboratuvarlarda garip garip şeyler yapmanın peşinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Amerika’daki biyomühendislerin geliştirdiği bu süt gibi.
Perumal Gandhi ve Ryan Pandya isminde Kaliforniya’da yaşayan iki biyomühendis, Moofree adındaki bu sentetik sütü genetiği değiştirilmiş bir çeşit mayadan elde etmiş ve soya sütü, badem sütü ya da pirinç sütü gibi alternatif sütlerin yerini doldurabilecek şekilde süt proteini üretmesini sağlayarak yapay inek sütü elde etmiş.

Yukarıda saydığımız ve birçok vejeteryanın süt ihtiyacını karşılamak için kullandığı alternatif sütlerin inek sütü kalitesini ve lezzetini, ayrıca besin değerlerini de karşılamadığını belirten bu biyomühendisler, özellikle dondurma konusunda bu sütlerin hiçbir zaman inek sütünün yerini dolduramayacağını, bu nedenle hedeflerinin bu yapay sütü direkt olarak inek sütüne alternatif olarak kullanabileceklerini açıkladı.

National geographic’e verdikleri röportajda “ eğer insanların daha “çevreci” ürünler tüketme isteğini karşılayacaksak bunu alternatif ürünlerle değil, bu ürünlerin muadili olan ürünlerle yapmalıyız, dünya hayvan temelli sütten bitki temelli sütlere geçiş yapmayacak “ açıklamasında bulundu. (inek sütünün nesi çevreye zararlı ben onu anlamadım ya neyse … vegan VS etobur tartışması çıkartmayalım sosyal medyada ziyadesiyle var zaten)

Her ikisi de vegan olan (şimdi anlaşıldı durum) ve inekler büyüme hormonları ve antibiyotiklerle beslendiği, ayrıca boynuz ve kuyrukları kesildiğinden ve de kalabalık ahırlarda yetiştiğinden doğal şekilde süt vermediklerini ve buna olan ihtiyacı azaltmak için bu sütü yarattıklarını söylerken Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü de süt ürünleri ve üretiminin sera gazı salınımının yüzde üçünden sorumlu olduğunu savunuyor. (arkadaş otomobil kullanma bunu düşünüyorsan benim etime, sütüme neden karışıyorsun sen?)

Piyasaya ilk çıktığı dönemde normal sütten daha pahalı olacak olan Moofree yapay inek sütünün ilerleyen dönemde üretim maliyetinin düşeceği ve normal süt gibi bakteri içermediği için raf ömrünün de daha uzun olacağı savunuluyor.

Gelecek yılın ortalarına doğru piyasaya çıkması beklenen yapay inek sütünün gerek vegan pazarda, gerekse normal tüketiciler arasında nasıl bir etki yaratacağı ise bilinmiyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0