• Anasayfa
  • Bilim
  • Yapay Zekalı Robotlar Askeriyede Görev Almaya Başladılar

Yapay Zekalı Robotlar Askeriyede Görev Almaya Başladılar

0
0
0
0
0
​Güney Kore ve Kuzey Kore’yi ayıran sınırda artık makineli tüfek taşıyan robotlar devriye gezmeye başladı.
Güney Kore ve Kuzey Kore’yi ayıran sınırda artık makineli tüfek taşıyan robotlar devriye gezmeye başladı.

Robot, yakınında bir canlı gördükten sonra ‘eller yukarı’ diyor ve 30 saniye geçtikten sonra ateş etmeye başlıyor. Samsung tarafından geliştirilen bu robotlar, ısı ve hareket algılayıcılarıyla donatılmış ve 3-4 kilometre aralığındaki hedefleri görebiliyor.

Yapay zekayla askeri sistemler arasındaki bağlılığın 2014 yılından beri tartışılıyor ve ünlü fizikçi Stephen Hawking ‘Yapay zeka insanlığın sonu olabilir’ diyerek konuyla ilgili endişelerini açıklamıştı. Diğer araştırmacılar ise yapay zekanın kendisini yenileyip geliştirecek düzeye gelmesiyle kontrol altına alınamayan bir durumun oluşmasına neden olabileceğini belirtiyorlar.Alman silahlı kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarda ise yapay zekanın ani gelişmelere tepki gösterememesi ve doğaçlama yeteneğinin olmamasından dolayı bazı sakıncalarının olduğu söylendi. 

Silah imalatçılarına üstün bilgisayar programları hazırlayan Yvonne Hofstetter ise yapay zekanın askeri alanda 20 yıldır kullanıldığını söylüyor. Google’ın artık zeki silah üretme kapasitesine eriştiğini söyleyen Hosftetter, “Google, bütün korku senaryolarındaki zeki silahları geliştirebilecek teknolojileri satın aldı. Silahlı kuvvetler araştırma ve geliştirme çalışmalarına dahil etmedikleri askeri çözümleri özel şirketlerden temin ediyor” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0