• Anasayfa
  • Bilim
  • Yapay Zekaya Bambaşka Bir Boyut Kazandıracak Buluş, Hem de Türk Mühendisten!

Yapay Zekaya Bambaşka Bir Boyut Kazandıracak Buluş, Hem de Türk Mühendisten!

0
0
0
0
0
Şu an tüm teknoloji devlerinin neredeyse bir numaralı önceliği olan yapay zeka alanında süper bir buluş gerçekleşti, hem de bir Türk mühendis tarafından.
Yapay zeka, artık somut bir şekilde son kullanıcılara da ulaşmaya başladı. Microsoft’un Twitter’daki yeni sohbet botu Tay, şu an bu alandaki en popüler yapay zekalardan. Hatırlayacağınız üzere Tay, bir gün içerisinde kullanıcılar tarafından gelen yorumlardan beslenerek ırkçı, küfürbaz ve cinsel içerikli cümleler kuran bir canavara dönüşmüştü. Bu da demek oluyor ki yapay zekadan ‘normal’ olarak faydalanabilmemiz için önümüzde daha çok zaman var. 

Türk mühendis Tayfun Gökmen, günümüzün üzerinde en çok durulan teknolojik gelişmelerinden yapay zeka alanında önemli bir buluş gerçekleştirdi. IBM’de görev yapan Gökmen, yapay zekanın insanlarla daha iyi iletişime geçebilmesini, makine / derin öğrenme, nöral ağlar gibi birçok alanda kendisini daha da geliştirebilmesi için yeni bir yonga konsepti icat ettiğini duyurdu. 

Örneğin Google’ın dünya GO şampiyonu Lee Se-dol’u yenmeyi başaran yazılımı AlphaGo’da da derin nöral ağlar bulunuyor. Bu ağlar nöran gibi iletişim kanallarından oluşan bir katman meydana getiriyor ve veri algoritmalarıyla birleşerek ‘öğrenebilen’ bir yapay zekanın oluşmasını sağlıyor. AlphaGo’nun rakibini GO’da yenerek şampiyon olmasının altında da bu teknoloji yatıyor.Bunun gerçekleşebilmesi için birçok işlemcinin bir araya gelmesi ve daha fonksiyonel olması gerekiyor. Tayfun Gökmen ve çalışma arkadaşı Yurii Vlasov’un geliştirdiği yeni yonga konsepti de bu anlamda önem kazanıyor. RPU adını alan bu dirençli işlemci, ‘binlerce işlemcinin yapabildiği işlemi tek bir yonga üzerinden gerçekleştirebiliyor.’

Tayfun Gökmen ve ekibinin geliştirdiği yonga, devasa büyüklükteki verileri eşzamanlı olarak analiz edebilme, dünyadaki tüm dillerin birbirlerine çevrilmesi gibi büyük çaplı sorunları ortadan kaldırabilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0