• Anasayfa
  • Bilim
  • Yeni Bir Teoriye Göre Uzaylıları Bulamama Nedenimiz, Onların Çoktan Ölmüş Olması Olabilir!

Yeni Bir Teoriye Göre Uzaylıları Bulamama Nedenimiz, Onların Çoktan Ölmüş Olması Olabilir!

6
1
1
1
0
Yaklaşık 100 yıldır uzaylıları bulmaya çalışıyoruz ancak hala elimizde sağlam bir kanıt yok. Sizce bunun nedeni uzaylıların çoktan ölmüş olması olabilir mi?
"Uzaylılar var mıdır?" sorusu herkesin aklını karıştıran ve bir türlü cevaba ulaşılamayan bir soru. Bu kadar büyük bir evrende tek olamayacağımızı biliyoruz, bu ihtimali imkansız kılacak kadar çok gezegen ve başka gezegenlerde hayat olduğunu kanıtlayan matematik işlemleri var. Ancak madem tek olmadığımızdan bu kadar eminiz, neden şimdiye kadar hiçbir uzaylı izin rastlamadık? Bazılarınız bu soruya "uzaylılar geldi ama insanların öğrenmesini istemiyorlar" veya "çok uzaktalar, eğer bizle aynı teknolojiye sahipseler gelemezler" gibi cevaplar verebilirsiniz, bunlara benzer binlerce yanıt mevcut ama hiçbiri durumu tam olarak açıklamıyor.Australian National University'de görevli olan Aditya Chopra ve Charley Lineweaver adındaki iki astrobiyolog (uzay biyoloğu da deniyor) uzaylıların neden hala bulunmadığına dair yeni bir yazı yayınladılar. Yayınladıkları bu yazıda uzaylıların gelişim sürecinden ve evrimden bolca bahseden araştırmacılar, uzaylıların insanlar kadar şanslı olmayabileceğine değindiler. Araştırmacıların söylediklerine göre evrim döngüsünün ilk zamanlarından, yani tüm canlılar tek hücreli yaratıklarken, yaşam şu an olduğundan çok daha zormuş. Evrimleşmiş olmasına rağmen yaşayıp yaşayamayacağı çok değişken detaylara bağlı olan bu tek hücreli canlılar, bizlerde gösterdikleri başarıyı uzaylılarda gösterememiş olabilirler.

Aditya Chopra bu durumu şu sözlerle açıkladı: "Hayatın başlangıç dönemleri son derece kırılgan, bu nedenle canlıların sadece çok az bir bölümünün yaşayabilecek kapasiteye erişebilecek kadar hızlı evrimleştiğini düşünüyoruz. Yaşamın bulunabileceğini düşündüğümüz gezegenlerin çoğu değişken bir çevre yapısına sahip. Canlıların düzgün şekilde gelişebilmesi adına suyun, sabit sıcaklığın, yaşam için gerekli olan gazların her an bulunması gerekli."Hangi gezegenin bu koşulları sağlayabileceği şimdilik bilinmiyor, ancak böyle koşulların sağlanabilmesi için evrimin başladığı gezegenin son derece sakin ve uyumlu bir gezegen olması gerekir.
6
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
1
0