• Anasayfa
  • Bilim
  • Yeni Güneş Paneli Teknolojisi İle Her Pencereden Enerji Üretilebiliyor

Yeni Güneş Paneli Teknolojisi İle Her Pencereden Enerji Üretilebiliyor

1
0
0
0
0
Eğer güneş enerjisine geçme planları yapıyorsanız artık işiniz çok daha kolay çünkü yeni bir kaplama teknolojisi sayesinde her türlü cam yüzey bir güneş paneline dönüşebiliyor.
SolarWindow Technologies isimli firmanın duyurduğu bu yeni teknoloji, günümüzde kullanılan normal panellerden 50 kat daha fazla enerji üretebiliyor ki bu da güneş enerjisine yapılan yatırımların çok daha hızlı bir şekilde geri dönüş verebileceği anlamına geliyor.

Şirketin CEO’su John Conklin bu teknoloji için “ticari binalarda yaklaşık 50 milyon metre kare cam alana sahip olan Amerika Birleşik Devletleri düşünüldüğünde enerji için geliştirilmiş en yenilikçi teknoloji” ifadesini kullanıyor.

Güneş panelleri; karbon, hidrojen, oksijen ve birkaç gizli malzemenin daha bir araya gelmesi ile oluşturulan fotovoltaik hücrelerin cama bir kaplama olarak uygulanması ile yapılıyor ve transparan olabilmeleri için kaplama normal basınç koşullarında sıvı olarak uygulandıktan sonra düşük sıcaklıklarda kurutuluyor.
Her türlü cam ya da plastik yüzeye uygulanabilen bu kaplama, özellikle doğa koşullarının yarattığı yıpranmadan korunabilmesi için camların iç kısmına yapılıyor ve normal bir güneş paneli gibi 25 yıl garanti süresi sunuyor.

Geleneksel güneş panelleri yatırımı geri çıkartabilmek için 5 ila 11 yıl arasında aktif olarak çalışmak zorunda; ayrıca SolarWindows’un özelliği sayesinde paneller doğal ışık, gölgeli ışık ve hatta yapay ışık ile dahi kullanılabiliyor ki bu da binaların sadece çatıları yerine 4 cephesinde birden kullanılabilecekleri anlamına geliyor.

Bu kaplama teknolojisi önümüzdeki 4 yıl içinde kullanılabilir olacak. Yani, malesef bugün sipariş verip 1 hafta içinde evinizi bir güneş enerjisi santraline çeviremiyorsunuz; ancak eğer yapılacak bir inşaat projeniz varsa bu yeni kaplamayı kullanmayı düşünebilirsiniz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0