• Yeni Keşfedilen Bir Magnezyum Bileşiği, Dünyanın Yeni En Dayanıklı Maddesi Oldu!

Yeni Keşfedilen Bir Magnezyum Bileşiği, Dünyanın Yeni En Dayanıklı Maddesi Oldu!

1
1
0
0
0
Bilim adamları magnezyum kullanılarak yapılan bir bileşiğin, ağırlığına göre dünyanın en dayanıklı maddesi olduğunu belirtti.
UCLA'da (University of California, Los Angeles)  görevli olan araştırmacılar, yeni bir tür metal karışımı keşfettiklerini bildirdiler. Silisyum karbürden oluşan nanopartiküllere magnezyum aşılanmasıyla birlikte oluşturulan bu yeni madde, çok hafif olmasının yanı sıra son derece dayanıklı. Hatta o kadar hafif ve dayanıklı ki yeni üretilen bu bileşik, ağırlığına göre dünyanın en dayanıklı maddesi olmayı başardı.

Magnezyum, çok sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle genelde mühendislik alanlarında ağır yüklerle çalışılırken kullanılıyor. Ağır yüklere dayanabilen magnezyum, aynı zamanda çok hafif olması açısından çok kullanışlı bir element. Bu özelliklere sahip olması nedeniyle University of California, Los Angeles'da görevli olan araştırmacıların araştırmalarında da kullanmak üzere seçtikleri magnezyum, araştırmacıların yaptıkları aşılama işlemiyle birlikte daha sağlam hale getirildi.Araştırmacılar yaptıkları yeni bileşiğin çok dayanıklı ve hafif olduğunu, ancak üretiminin çok masraflı olduğunu belirttiler. Bu nedenle bu yeni bileşiğin daha kolay üretilmesi üzerinde çalışılıyor.

Kaynak: Gizmodo 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0