• Anasayfa
  • Bilim
  • Yeni Keşfedilen Dev Su Kaynağı Bilim İnsanlarını Şaşkına Çevirdi!

Yeni Keşfedilen Dev Su Kaynağı Bilim İnsanlarını Şaşkına Çevirdi!

0
0
0
0
0
Yeraltı zenginliklerinin büyüklüğü bazen şaşırtıcı olabiliyor. ABD'nin California eyaletinde keşfedilen dev bir su kaynağı bilim insanlarının tahminlerinden çok daha büyük çıktı.
Bilim insanlarının ABD’nin California eyaletinde keşfettikleri yeni bir su kaynağı büyüklüğüyle şaşırtıyor. Geçtiğimiz yıl kuraklığında etkisiyle 63 trilyon galon su kaybeden California’da bulunan yerin altındaki su miktarı neredeyse 713 trilyon gallona eşik büyüklükte. Bir diğer ifadeyle bulunan yer altı suyu 2700 metre küp.

 Su Çıkartılabilecek Derinlikte Mi?

Bu kadar büyük bir kaynak biliminsanlarını sevindirse de sorun kaynağın yer yüzeyinin oldukça altında olmasında. Yapılan tahminler suyun 1 kilometre ile 3 kilometre arasında değişen uzaklıklarda yerin altında olduğu yönünde. Buna rağmen, konunun uzmanları suyun çıkartılarak kullanılabilecek derinlikte olduğunu belirtiyor.

 Derindeki Suyun Tadı Nasıl?

Derinlik arttıkça su çıkartma maaliyetlerinin yükseldiği de yetkililerin verdiği bilgiler arasında ancak bu bizi pek ilgilendirmiyor. Onu da ABD düşünsün diyelim ve  ilginç olan bir başka detaya değinelim. Su madenini keşfedince sevinen bilim insanları, “o kadar sevindik ama ya bunun tadı … gibiyse” diye düşünmüş olacaklar ki öncelikle yer altından örnekler alarak bir inceleyecek ve tadına bakacaklar. Hoşlarına giderse çalışmalara başlayacaklar. Dileğimiz daha büyük yeraltı sularının ve madenleri ülkemizde de ortaya çıkması.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0