• Anasayfa
  • Bilim
  • Yeni Üretilen Bir Madde, Neredeyse Kara Deliklerle Aynı Oranda Işık Soğuruyor!

Yeni Üretilen Bir Madde, Neredeyse Kara Deliklerle Aynı Oranda Işık Soğuruyor!

3
1
0
0
0
Yeni Üretilen Bir Madde, Neredeyse Kara Deliklerle Aynı Oranda Işık Soğuruyor!
Dünyanın en karanlık maddesini üreten araştırma kurumu, ışık soğurma konusunda neredeyse kara delik kadar iyi olan yeni bir madde ürettiğini duyurdu.
Bir maddeyi siyah yapmak isterseniz tek yapmanız gereken şey onu boyamaktır, ancak ışığı soğurmasını istiyorsanız biraz daha fazla emek sarfetmeniz gerekir. Surrey NanoSystems isimli bir araştırma kurumu (nanoteknoloji araştırmalarıyla ünlenmiş olan bir kurum), şu ana kadar üretilebilmiş olan en karanlık maddeyi üretmeyi başardı. Önceden "Vantablack" isimli bir madde üreten ve bu madde ile görülen ışığın %99.965'ini soğurmayı başaran araştırma kurumu, Vantablack'ten çok daha karanlık bir madde ürettiğini duyurdu.

Surrey NanoSystems: "Vantablack'ten çok daha karanlık bir madde üretmeyi başardık. Vantablack'in üretim aşamasında bazı değişiklikler yaparak ürettiğimiz bu yeni madde, ışık seviyesi ölçüm cihazlarımızın bile ölçemeyeceği kadar büyük oranlarda ışığı soğurmayı başardı. Bu yeni maddenin üzerinde güçlü bir lazer dolaştırmamız bile maddenin ışık yansıtmasına yetmiyor. Daha önceden ışık seviyesi ölçüm cihazlarımızı aşmayı başarabilecek kadar karanlık bir madde üretmemiştik."
 

Surrey NanoSystems tarafından yapılan bu açıklamaya göre yeni madde neredeyse %100 oranda ışığı soğurabiliyor. Tabii ki enerjinin yok olması veya başka bir enerji türüne %100 oranla dönüştürülmesinin imkanı yok ancak yine de bu madde, yüksek ışık soğurma becerisi sayesinde kara deliklerin hemen arkasında anılabilir.

Kaynak: Gizmodo
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0