• Anasayfa
  • Bilim
  • Yer Çekiminin Olmadığı Ortamda Tepkime Başlatmak Nasıl Görünür?!

Yer Çekiminin Olmadığı Ortamda Tepkime Başlatmak Nasıl Görünür?!

0
0
0
0
0
Yer Çekiminin Olmadığı Ortamda Tepkime Başlatmak Nasıl Görünür?!
Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları tarafından çekilen bir video, yer çekiminin olmadığı bir ortamda maddelerin tepkimeye sokulmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor.
Son günlerde internette en çok izlenen videolardan birisi, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli NASA astronotunun bir miktar suyu tepkimeye sokmasını gösteriyor. Scott Kelly isimli astronot Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaptığı görev sırasında bir su balonunu serbest şekilde uçması için uzay aracının içerisine bırakıyor. Kohezyon kuvvetinden dolayı bir bütün olarak havada süzülen su, astronotun içine enjekte ettiği gıda boyalarıyla birlikte yeşil renge bürünüyor.

Yeşil renge büründükten sonra içine, bir ağrı kesici olan ve astronotların da görevleri sırasında kullanmakta özgür olduğu Alka-Seltzer'i atan Scott Kelly, yaşananları ekip arkadaşlarından birine çektiriyor. Alka-Seltzer adlı ilacın bünyesine katılmasıyla birlikte tepkimeye başlayan su, kaynıyormuş gibi baloncuklar çıkartmaya başlıyor. Bir süre sonra içerisinde bulunan havayı tamamen dış ortama salarak önceki boyutundan daha küçük bir boyuta ulaşan su, gelecekte oldukça sık karşılaşacağımız bazı tepkimeleri şimdiden özetliyor.
 
(Videoyu 4K çözünürlükte izleyebilirsiniz)

Deep Space Industries'in CEO'su olan Daniel Faber, bu videoyu gördüğünde aklına bir fikir gelmiş. Şirketini gelecek yıllarda yapmayı planladığı uzay madenciliğinden de hatırlayabileceğimiz Daniel, bu videoda bulunan tepkimenin birçok endüstri alanında kullanılabileceğini söyledi. Endüstride sıklıkla kullanılan tepkimeler, insan sağlığı açısından zararsız olan suyla gerçekleştiriliyor. Suyun girmiş olduğu bu tepkimeyle içerindeki havayı dış ortama vermesi ve kendini daha küçük bir hale getirmesinin, yer çekimi bulunan ortamda çok daha pahalı ve zahmetli bir iş olduğunu vurgulayan Daniel, bu yöntemi gelecek senelerde kullanabileceklerini belirtti.

Bildiğiniz gibi uzayda bulunan yer çekimsiz ortamın nedeni, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun herhangi bir gök cismine yakın olmaması. Bu nedenle yer çekiminin bulunmadığı bir ortamı elde etmek uzayda kolay, ancak bu işlemin yeryüzünde her endüstri merkezi için gerçekleştirilebilmesi biraz zor.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0